Nakon što je prestala navijačka groznica oko bodrenja Marka Purišića, odnosno Baby Lasagne kada su svi pjevušili i plesali uz njegovu pjesmu „Rim Tim Tagi Dim“, a komentari oko glasovanja će pljuštati još nekoliko dana, vrijeme je da se razgleda grad Malmö, koji je treći put bio organizator manifestacije Eurovision Song Contest (održan sedmi put u Švedskoj). Doduše, Arena, dvorana u kojoj je Baby Lasagna nastupao, ne nalazi se u samom gradu, nego u središtu regije Öresund koju zovu još i Veliki Kopenhagen, ali mi ćemo vas upoznati sa švedskim ljepotanom koji će vas zasigurno oduševiti svojom raznolikošću i gostoprimstvom.
Prvo što se ugleda u Malmöu je Turning Torso, neboder koji simbolizira izuzetno dinamičnu promjenu koju je ovaj švedski grad doživio u posljednjih nekoliko desetljeća. Nekoć uspješan industrijski grad, koji je polako prestao dobivati na važnosti i gotovo „venuo“, postao je moderno, multikulturno središte koje sve više vole i turisti.
Danas ondje žive stanovnici iz više od 180 zemalja, govori se više od 150 jezika, više od polovice stanovništva je mlađe od 35 godina i upravo je ta raznolikost zaslužna da je Malmö, grad smješten na jugu Švedske, u provinciji Skåne, jedan od najbrže rastućih gradova u Švedskoj.
Kako se kretati po Malmöu?
Od 2020. Malmö i cijeli Skåne imaju novi sustav kupnje karata za javni prijevoz, a karte je moguće kupiti na dva načina. Jedan je putem pametnih telefona i aplikacije Skånetrafiken koja je dostupna za Android i iOS uređaje (plaćanje je moguće kreditnim karticama). Drugi način je kupnja jednosmjerne karte dostupne na automatima za prodaju karata na kolodvorima, u autobusima ili na prodajnim mjestima Skånetrafiken. Na prodajnim mjestima kartu možete platiti isključivo gotovinom; dok su u autobusu ili na automatima za prodaju karata potrebne debitna ili kreditna kartica. Napomena: ne možete plaćati gotovinom u zelenim gradskim autobusima.
Most koji ponire
Kada je osnovan 1275. godine, bio je više stoljeća drugi grad po veličini u Danskoj, kojoj je tada pripadao jug Švedske, a danas je s Kopenhagenom, glavnim gradom Danske, povezan s najdužim mostom na svijetu Öresund bridge – Oresundskim mostom (slavu je stekao i zahvaljujući kriminalističkoj švedsko-danskoj seriji The Bridge).
Zapravo, radi se o kombiniranom mostu – tunelu. Preko njega se može prelaziti automobilom (4 trake) i vlakom (2 kolosijeka). Dio koji je most dugačak je skoro 8 kilometra, a na polovici puta, između dva kopna nalazi se umjetni otok Peberholm. To je ujedno i kraj mostovnog dijela i početak tunela koji uranja u more. Ovo arhitektonsko čudo, kako ga mnogi nazivaju, treba „doživjeti“, ali vožnju do Danske ostavite za kasnije jer najprije vas čeka razgled ovog grada.
Raj za bicikliste
U Malmöu je sve nadohvat ruke, a ako vas vrijeme posluži (a i kondicija), preporučujemo bicikliranje gradom. Naime, grad je protkan s 515 kilometara biciklističkih staza, a od znamenitosti do znamenitosti do kojih ćemo vas virtualno povesti, neće vam trebati više od petnaestak minuta vožnje. Ali, bez obzira na to razgledavate li ga biciklom ili pješice, dobro je slojevito se odjenuti jer vas mogu iznenaditi visoke temperature. Naime, vrijeme je zbog njegova položaja blaže nego u ostatku Švedske, ali stalno puše jer se grad nalazi na obali. Ako želite, grad možete razgledati i s njegovih kanala u organiziranim turama s brodicama.
Zaštitni znak grada
Vratimo se na početak naše priče o Malmöu i još jednom arhitektonskom čudu: neboderu Turning Torso, zaštitnom znaku grada. Nalazi se u središtu moderne urbane gradske četvrti Västra Hamnen (zapadna luka), u bivšem brodogradilištu koje je, zahvaljujući mnogobrojnim restoranima, kafićima, lijepo uređenim parkovima te novim i obnovljenim zgradama postalo omiljeno mjesto za okupljanje stanovnika grada i turista.
Neboder je djelo španjolskog arhitekta Santiaga Calatravea i donedavno je bio najviša zgrada u Skandinaviji. Kako mu samo ime govori, „zavinuti torzo“, zavojito je zdanje koje velikim prozorima reflektira sunčeve zrake koje se odbijaju od morske površine. Ima 54 kata i visok je 190 metara, ali nažalost panoramski pogled s njegova vrha nije otvoren za posjetitelje. Stoga, spustite pogled i krenite dalje u razgledavanje grada.
Stortorget – srce grada
Malmö ima mnoštvo kanala, a otok, srce grada, podijeljen je u dva dijela: četvrt Gamla Väster na zapadu obiluje povijesnim zgradama jarkim bojama obojenih pročelja, idealnih za odlične fotografije; istočna je četvrt revitalizirana šezdesetih godina, a neizbježno ćete završiti na Stortorgetu, odnosno na glavnom i najvećem gradskom trgu.
Napravite jedan selfie ispred kipa kralja Charlesa X., prošećite ispred zgrada predivnih pročelja sagrađenih u 16. stoljeću, a zaustavite se i ispred fontane. Krenite jedan blok sjeveroistočno i naići ćete na najstariju zgradu Malmöa, gotičku crkvu svetog Petra iz 14. stoljeća (St. Petri Kyrka).
Shopping i noćni život na Lilla Torgu
U Malmöu postoji i „mali trg“, odnosno Lilla Torg. Prepun je restorana, barova i kafića te različitih dućana pa je omiljeno okupljalište i mjesto za shopping i središte noćnog života Malmöa. Uostalom, oko njega se nalaze brojni hoteli pa nije čudo da je pun turista i posjetitelja.
Svakako obratite pažnju na impresivan građevinski kompleks od opeke – Kockska huset iz 16. stoljeća. Kao svoju palaču, sagradio ga je Jörgen Kock, bankar i najveći majstor kovanog novca u Danskoj. Danas su sačuvane tri zgrade, a u podrumu jedne nalazi se i poznati restoran Årstiderna.
U Malmöu se nalazi mnogo kafića, craft pivovara i restorana, neki i s Michelinovim zvjezdicama, ali nemojte propustiti posjetiti, okusiti i istražiti ponudu međunarodne kuhinje jer Malmö je multikulturni grad! Za tu je priliku najbolje otići na tržnicu Möllevångstorget, lokalno zvanu „Möllan“ i kušati falafele, tortilje, korejski roštilj… Dobro je znati da se možete pridružiti i vođenoj pješačkoj turi s hranom „Food Caravan“.
Novi Zeland: Putovanje na koje ćete otići samo jednom u životu, ali pamtit ćete ga zauvijek!
Urbani ritam kontrasta i muzeja
Malmö je grad u kojem su vrlo spretno spojeni povijest i futurizam – južno od povijesnog Lilla Torga nalazi se Form/Design Center, izložbeni prostor koji slavi modernu umjetnost, dizajn i arhitekturu.
Majstorski spoj starog i novog može se vidjeti i u zgradi gradske knjižnice Malmö City Library. Sačinjena je od triju dijelova. Na istočnom dijelu nalazi se „Palača“ koja je izgrađena 1901. godine kao muzej, a od 1946. djeluje kao glavna knjižnica. U sredini se nalazi „Cilindar“ koji je zapravo glavni ulaz, a i poveznica s najmodernijim ostakljenim dijelom nazvanim „Kalendar Svjetla“. Projektirao ga je 1992. godine danski arhitekt Henning Larsen koji je za ovo djelo dobio i nagradu za dizajn Kasper Salin.
Ljubitelji muzeja bit će oduševljeni i dvorcem Malmö (Malmöhus Castle), najstarijim sačuvanim renesansnim dvorcem u Skandinaviji, izgrađenim 1542. godine na ruševinama stare utvrde. Nakon razgleda dvorca, obiđite i muzeje koji se nalaze u njemu: Prirodoslovni muzej, Muzej umjetnosti Malmöa te Aquarium & Tropicarium. Dobro je znati da jednom kupljenom ulaznicom imate osiguran ulaz na svim mjestima.
Dakako, nezaobilazna je i Malmö Konsthall, jedna od najvećih europskih galerija suvremene umjetnosti (2000 m2) te još jedna poslastica za ljubitelje muzeja: Moderna Musset, Muzej suvremene umjetnosti koji se nalazi u nekadašnjoj elektrani.
Malmö za sladokusce i malo odvažnije gurmane
Djeca će nesumnjivo uživati u posjetu najslađem muzeju i tvornici čokolade Malmö Chokladfabrik, prepoznatljivom po prugastom dimnjaku. Nalazi se samo nekoliko minuta hoda od parka Folkets i lako je dostupan gradskim autobusima.
Stoga, nakon istraživanja gradske raznolikosti prepustite se uživanju u organskim čokoladama te kavi u njihovu choco kafiću. Obilasci traju oko sat vremena i uključuju audiovizualnu prezentaciju i popust u njihovoj maloj trgovini. Jestivi suveniri uvijek su odlična ideja!
Volite li izazove i odličnog ste želuca, obilazak Muzeja odvratne hrane (Disgusting Food Museum Malmö) savršen je način da preispitate svoje predodžbe o tome što jest, a što nije jestivo.
Izložba sadrži 80 zloglasnih namirnica na svijetu, a pustolovni posjetitelji mogu pomirisati i kušati neke od njih. Ulaznice možete kupiti ovdje, a još jedna zanimljivost je ta, da ćete umjesto ulaznice dobiti vrećicu za povraćanje. Sretno!
Grad prepun zanimljivih skulptura
Malmö kao da je zaljubljen u umjetnost, a kroz njegove ulice koje krase mnogobrojne skulpture, najbolje će vas provesti ova aplikacija. Ako se nađete uz most Davidshallsbron u centru grada, ugledat ćete skulpturu Funny Shoe Bridge. Sastoji se od 19 pari cipela koje su pripadale poznatim švedskim umjetnicima.
Södergatan pak krije zanimljivu skulpturu poznatu kao Optimist orkestar koja svojim prisustvom očarava prolaznike još od 1985. godine.
Dizajnirao ju je Yngve Lundell, koji je nekoliko godina kasnije orkestar odlučio nadopuniti dodajući bubnjara, ali 2020. godine zaboravljeni član je inauguriran i nažalost nije dobio zasluženo mjesto na Södergatanu.
Svakako se fotografirajte i uz šarenu skulpturu Spectral Self Container koju je izradila švedska umjetnica Matti Kallioinen, pobijedivši na natječaju za umjetničku dekoraciju grada.
Vodič kroz city break avanturu grada u kojem vas više od 1000 patuljaka prati na svakom koraku
Parkovi i gradska plaža
Mješavina povijesnih i modernih zgrada nije isprekidana samo mnogobrojnim kanalima nego i parkovima. Najpoznatiji i najstariji je Kungsparken. U parku koji se prostire na 34 ha nalazi se nekoliko ribnjaka oko kojih raste više od 130 vrsta drveća donesenih s triju kontinenata.
U srcu parka razgledajte raskošnu fontanu od lijevanog željeza, izgrađenu 1882. godine, a nakon što napravite nekoliko selfija, uputite se sjeverno od fontane – u staru špilju koja je nekoć bila glavna atrakcija u parku. Na južnom dijelu parka nalazi se zgrada u kojoj je restoran Park 1882. godine otvorio kralj Oscar II. Nakon restauracije danas se u zgradi nalazi Casino Cosmopol.
Ako tražite odmor u prirodi, navratite i u park Slottsträdgården koji okružuje dvorac Malmöhus. Oduševit će vas ukrasne biljke, predivne ruže, a čak su zasađene i voćke te vrtovi aromatičnog bilja i povrtnjaci. U parku se nalaze i vjetrenjače, idealne za dobre fotografije!
Na jugu grada nalazi se Pildammsparken koji okružuje nekoliko jezera. Ovo je omiljeno odredište za piknik, a u njemu se za ljetnih mjeseci održavaju predstave, koncerti i umjetničke izložbe.
Koliko god to nama zvuči čudno s obzirom na klimu i temperature, Šveđani se u Malmöu kupaju u moru na plaži Ribersborgsstranden, poznatijoj kao Ribban. Dugačka je 1,5 kilometara i samo desetak minuta udaljena od Starog grada pa ako se u Malmöu nađete ljeti, okušajte se i vi u kupanju, možda nije tako hladno kako nam se čini!
Uz žustre ritmove „Rim Tim Tagi Dim“ te pokoje plesne korake i pokrete, fotografije i suvenire poput šarenih klompi i konjića te čokolade, ovaj grad zasigurno će vam ostati u lijepoj uspomeni. Uostalom, Malmö je možda pokazatelj kako se mogu spojiti prošlost, sadašnjost i budućnost te kako u mirnom suživotu gledati naprijed. Nadamo se da smo vas inspirirali za neko vaše buduće putovanje.