Razmišljate o odmoru u Baranji? Saznajte zašto je Suza savršeno mjesto za obiteljski bijeg u prirodu s daškom tradicije!

Podrumi Kolar. (Foto; Izvor: arhiva, Podrumi Kolar).

U slikovitom baranjskom selu Suzi smješten je obiteljski podrumi Kolar čije vinograde krase svjetski poznate sorte vinove loze. Sva njihova vina možete kušati uz autentične baranjske specijalitete, a potom se možete odmoriti u sobama koje nose zanimljive nazive. Da ne ostane sve na iću i piću, svoj obiteljski odmor možete obogatiti aktivnim bicikliranjem ili možete svratiti u obližnje gradove koji nude dodatne sadržaje za obiteljsko istraživanje.

Podrumi Kolar vina.
Vina Podruma Kolar. (Foto; Izvor: arhiva, Podrumi Kolar)

Znate li što su to gatori?

Kažu da niste bili u Baranji ako niste prošetali surducima, vinskim ulicama u kojima su nanizani tradicionalni vinski podrumi gatori. U jednom takvom smješten je i obiteljski podrum Kolar. Građen je u strmom zidu od lesa koji su prije više stotina godina iskopali njihovi preci. Takvi su podrumi često oblagani ciglom i jedinstvena su arhitektura vinskih baranjskih podruma. Danas su prava turistička atrakcija, a načinom gradnje omogućuju da se i ljeti i zimi postiže jednaka vrijednost vlage i temperature koja se kreće od idealnih 12 do 14 °C.

Podrumi Kolar, gator.
Podrumi Kolar, gator. (Foto: arhiva, Podrumi Kolar)

U svojim vinogradima obitelj Kolar uzgaja 12 vinskih sorti iznimne aromatičnosti. Najpopularnije su graševina i frankovka, a uz njih proizvode vina od sauvignon blanca, pinota bijelog, pinota sivog, chardonnaya, traminca, rajnskog rizlinga, zelenog silvanca, cabernet sauvignona, pinota crnog i merlota. Osim sortnih vina, njihova proizvodnja uključuje i Cuvée sunoir (kupažu različitih sorti) te ružičasto vino

Chardonnay
Chardonnay Personal Collection (Foto: Vedrana Orlović, Kefirolicious studio).

Neke od spomenutih sorti dodatno se ističu u liniji Personal Collection. Kada su u pitanju crne sorte, radi se o pomno odležanim vinima koja su dugo sazrijevala u hrastovim bačvama. S druge strane, bijela vina iz ove kolekcije rezultat su kasne berbe ili su također sazrijevala u hrastovim bačvama, doprinoseći jedinstvenom stilskom karakteru vina. Koje god vino iz njihove ponude izaberete, nećete pogriješiti, a oni koji ga jednom kušaju, uvijek mu se iznova vraćaju.

Druženje pod pjenom, rekreacija i opuštanje u bazenima čekaju vas u najvećem vodenom parku u istočnoj Europi!

Iš fiš, tradicionalno baranjsko jelo.
Iš-fiš. (Foto: Mario Đurkić, Horizont solutions).

Baranjski specijaliteti od kojih rastu zazubice

I ptice na grani znaju da je Baranja raj za hedoniste, ljubitelje domaćih specijaliteta. U brojnim restoranima u bližoj ili daljoj okolici možete uživati u raznovrsnoj ponudi koja obuhvaća autentične delicije poput fiš-paprikaša, čobanca i ostalih jela iz kotlića, ribljeg perkelta te drugih ribljih i mesnih specijaliteta.  Znate li što je to iš-fiš? Nećemo vam baš sve otkriti, ali u Baranji ga možete kušati!

U Podrumima Kolar, hedonističko uživanje možete zaokružiti uz degustaciju odabranih vina, uparenih s tradicionalnom baranjskom platom koja obuhvaća kruh, mast i nadaleko poznatu baranjsku papriku. U ugodnom i prijateljskom okruženju zadovoljni će biti i odrasli i djeca, koja će dobiti ozbiljan zadatak: čuvanje tajnih ključeva!

Podrumi Kolar.
Smještaj u sobama. (Foto; Izvor: arhiva, Podrumi Kolar)

Odmor u sobama uz tradicionalni baranjski doručak

Upravo ti ključevi na katu, iznad restorana i kušaonice, otvaraju vrata triju klimatiziranih dvokrevetnih soba, svrstanih u kategoriju s četiri sunca. Zanimljivo je da se ovdje ne primjenjuju klasične zvjezdice za ocjenjivanje, već je položaj vinograda Kolar prepoznat po obilju sunčanih dana, što se odražava u kategorizaciji suncem. Svaka soba nosi ime po prepoznatljivim vinskim sortama pa možete odabrati prespavati u sobi nazvanoj sauvignon, chardonnay ili kadarka.

Cijena smještaja s pravim domaćim doručkom (baranjski kulen, čvarci, dimljena šunka i domaći sir) iznosi 35 eura po osobi, a više informacija možete saznati ovdje.

Kopački rit, šetnica Bijeli lopoč.
Kopački rit. (Foto: Shutterstock)

Aktivan ili kreativan odmor – mogućnosti su brojne

Neovisno o tome jeste li došli uživati u miru i šetnji prirodom, gurmanskim delicijama ili aktivnom odmoru, okolicu Suze najzanimljivije je obići biciklom. Možete ponijeti vlastiti ili ga iznajmiti u podrumima Kolar za 15 eura po danu.

Dvorac Tikveš.
Dvorac Tikveš. (Foto: Kopački rit)

Prateći tok rijeke Dunava, sjeveroistočnim dijelom Hrvatske prolazi biciklistička ruta Eurovelo 6, poznatija kao Dunavska ruta. Njome ćete doći do slikovitog Parka prirode Kopački rit, jednog od najbolje očuvanih poplavnih područja u Europi. Produžite li dalje rutom, stići ćete do kompleksa dvorca Tikveš u kojem ćete otkriti brojne tajne Kopačkog rita i dobro se zabaviti s pomoću najmodernije tehnologije.

Za najljepši panoramski pogled na moćan Dunav i susjedne države uputite se do Memorijalnog kompleksa „Batinska bitka” gdje se nalazi impozantni spomenik Pobjeda visok 26,5 metara. Na ovoj atraktivnoj lokaciji nalazi se i kafić u kojem se možete osvježiti prije nastavka istraživanja.

Asztalos keramika, grnčarsko kolo.
Asztalos keramika. (Foto: Mario Đurkić, Horizont solutions)

Ako vam vrijeme ne dopušta aktivan odmor na dva kotača, preporučujemo vam da probudite svoju kreativnu iskru i okušate se na grnčarskom kolu u radionici keramike Asztalos. Nalazi se u blizini vinskog podruma Kolar, a iz nje ćete ponijeti suvenir, tj. predmet kreiran po vašoj želji. Možda hranilicu za ptice ili držač za olovke, ili šalicu za kavu za baku i djeda? Ideja vam zasigurno neće nedostajati, a u samu izradu uputit će vas Daniel Asztalos koji osim ovog zaboravljenog zanata njeguje i prekrasnu vrtnu oazu kojom djeca mogu trčkarati.

Osijek iz zraka.
Osijek iz zraka. (Foto: Mario Đurkić, Horizont solutions).

Izlet u Osijek i Đakovo ili kupanje u Bizovačkim toplicama

Ako se odlučite na produženi vikend u ovoj pitoresknoj oazi, preporučujemo izlet do obližnjeg Osijeka. Tu se možete provozati osječkim tramvajem (da, i oni ga imaju!), obići najveći zoološki vrt u Hrvatskoj te se prošetati Tvrđom i promenadom na kojoj se nalazi pješački most koji spaja lijevu i desnu obalu Drave, odnosno Slavoniju i Baranju. Usto, nikako nemojte propustiti posjetiti i Muzej Slavonije, jedan od najznačajnijih muzeja u Hrvatskoj.

Đakovo, katedrala.
Đakovo. (Foto: iStock)

U svoj plan svakako uvrstite i grad Đakovo. S koje god strane mu prilazili, prvo ćete ugledati dva tornja i kupolu veličanstvene katedrale sv. Petra. Jeste li znali da se ovdje krije i vinski podrum Đakovačko-osječke nadbiskupije koji možete posjetiti? Grad je najbolje obići pješice ili također biciklom, a možete se uputiti i do najstarije Državne ergele u Hrvatskoj. Tu će djeca uživati u prilici da pomaze ili se fotografiraju pokraj najljepše pasmine konja, lipicanaca.

Unutarnji bazeni, Bizovačke toplice.
Bizovačke toplice, unutarnji bazeni. (Foto: Bizovačke toplice)

Ako ste pak ljubitelji kupanja, zimi se možete uputiti u najbliže Bizovačke toplice. Poznate su po najtoplijoj jodnoj hipertermalnoj vodi slanjači u Europi koja potječe od davno nestalog Panonskog mora. Subotom možete i na noćno kupanje, a cijene ulaznica možete provjeriti ovdje.

Zahvaljujući svojim prirodnim ljepotama, očuvanoj tradiciji, vrhunskim vinima te autohtonoj gastronomiji, Baranja je ljepotica koja privlači brojne posjetitelje koji traže bijeg od gradske vreve. Uvjereni smo da vam sadržaja za nezaboravan obiteljski boravak neće nedostajati, a na vama je da ih što prije otkrijete.

Ovaj sadržaj je nastao u suradnji s Podrumima Kolar prema najvišim profesionalnim standardima portala Family Welcome.

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci