Ako tražite obiteljski odmor koji kombinira prirodne ljepote, povijesne znamenitosti i zabavne aktivnosti, Omiš, mali dalmatinski grad na ušću rijeke Cetine, neizbježno se nameće kao idealna destinacija. Jedna od najvećih prednosti je njegova izvrsna lokacija. U njemu je baš sve nadohvat ruke i na svakom koraku možete doživjeti neodoljiv spoj rijeke, mora, planine, ponosne povijesti, baštine i brojnih događanja.
Da bismo vam olakšali planiranje, izdvojili smo devet razloga zbog kojih će vaše ljetovanje u Omišu biti uzbudljivo i ispunjeno različitim iskustvima.
1. Šetnja kroz povijesne vizure Starog grada
Teško je posjetiti Omiš, a ne prošetati živopisnim središtem grada koji obiluje brojnim kamenim kućama i uskim ulicama – kalama, gdje život pršti na svakom koraku. Već nakon mosta, s lijeve strane, naći ćete se na Poljičkom trgu, čiju važnost u prošlosti potvrđuje stup srama s grbom mletačkog providura na kapitelu. Brojne kamene kuće, mnoge s prekrasnim arhitektonskim detaljima, kriju povijesne dragocjenosti poput renesansne „Kuće sretnog čovjeka“, koja nosi natpis: „Zahvaljujem ti, Gospode, što sam bio na ovom svijetu“ te ranobarokne Kuće Caralipeo, jedne od prvih obiteljskih kuća podignutih uz zapadni gradski zid.
Prošećete li dalje prema unutrašnjosti, doći ćete do sačuvanih istočnih gradskih vrata od kojih se prema zapadnim vratima na rijeci proteže glavna gradska ulica Pjaca. U neposrednoj blizini istočnih vrata nalazi se i mali Gradski muzej Omiš osnovan 1986. godine u kojem možete saznati sve o vrijednostima kulturno-povijesne baštine grada.
Zastanite i u ulici Ivana Katušića gdje će vas dočekati jednokatnica sagrađena u doba renesanse, Kuća Festivala dalmatinskih klapa Omiša. Na njoj ćete zamijetiti naknadno uzidanu renesansnu monoforu s grbom obitelji Tomadelli. Zbog križa u grbu u pučkoj je predaji poznata kao „Biskupovi dvori“.
Otkrivanje sakralne baštine
Tijekom šetnje kalama, primijetit ćete brojne grbove, stoga vam preporučujemo da se upustite u „lov“ na njih, što može biti posebno zanimljivo najmlađima. Među njima, najistaknutiji je grb grada Omiša, ugrađen u bočnu stranu dvokatnice koja je sagrađena na mjestu nekadašnje gradske lože i pisarne iz vremena mletačke uprave.
Grad, osim bogate povijesti, posjeduje i vrijednu sakralnu baštinu. Omiš je dom deset crkava, uključujući crkvu sv. Mihovila, sv. Duha i sv. Roka. Izvan stare gradske jezgre nalaze se crkve sv. Petra, sv. Luke i sv. Marije (Gospe Snježne), kao i franjevački samostan s crkvom Gospe od Karmela na Skalicama, crkva sv. Stjepana u Borku, crkva sv. Jure u Gradcu te ostaci crkve sv. Eufemije s polukružnom apsidom i supselijom. Stoga, svakako posjetite neke od ovih veličanstvenih lokacija.
2. Lagani uspon do tvrđave koja se diči slavnom gusarskom prošlosti i najljepšim zalaskom sunca
Jeste li znali da su Omišem nekada vladali pravi gusari? Jedan od glavnih podsjetnika na gusarsku prošlost zasigurno je veličanstvena tvrđava Mirabela, poznata i kao Peovica (prema predjelu Omiša Peovu). Smještena na visini od 200 metara iznad starog dijela grada, ova tvrđava jedan je od najupečatljivijih simbola Omiša. Mirabela se prostire na šest povezanih razina, a njezin trapezoidni tlocrt krase iznimno debeli kameni zidovi.
Izgrađena u 13. stoljeću, Mirabela je omiškim gusarima koji su prkosili Mlečanima služila kao promatračnica. S vrha tvrđave gusari su mogli pratiti kretanje neprijateljskih brodova te na vrijeme reagirati i upozoriti stanovnike Omiša na približavanje neprijatelja.
Međutim, koliko god odolijevala brojnim ljudskim silama, 1988. godine tvrđavu je teško oštetio udar groma. Zahvaljujući trudu i predanosti restauratora, Mirabela je obnovljena u svom izvornom obliku te danas je zaštićeno kulturno dobro. Zbog svoje pristupačnosti i jedinstvenog pogleda na Stari grad, Brački kanal iušće rijeke Cetine, privlači brojne turiste.
Do Mirabele možete stići stepenicama iz ulice Jurja Šubića koju ćete svakako zamijetiti jer se nalazi tik do crkve sv. Roka. Tijekom ljetnih mjeseci, ulaznica za Mirabelu iznosi 5 eura, a otvorena je za posjetitelje od 9 do 22 sata.
3. Ako volite planinariti i skupljate „korake“, onda ovu tvrđavu morate „osvojiti“
Ako ste mislili da je Mirabela jedina utvrda u Omišu, varate se. Na vrhu Omiške Dinare nalazi se tvrđava Fortica (Starigrad) iz 14. stoljeća s bastionskim dodacima iz druge polovine 16. st., koja je zbog svog jedinstvenog položaja služila omiškim gusarima kao sklonište i vidikovac.
Tijekom vladanja raznih vladara i za vrijeme raznih ratova, iz kojeg god smjera neprijatelji dolazili, stražari s Fortice uvijek su ih mogli uočiti dovoljno rano da upozore svoje sugrađane na opasnost pa je upravo ova utvrda jedan od razloga zašto je Omiš ostao nepokoren u čitavoj svojoj povijesti. Okružena zidinama i opremljena kulama, danas pruža spektakularan pogled na otoke Brač, Hvar i Šoltu, kanjon rijeke Cetine te dio Poljica.
Do tvrđave vodi nekoliko staza, a najlakši i najčešće korišten put započinje u istočnom dijelu grada. Krenite ulicom Vangrad i nastavite vijugavom cestom uzbrdo sve dok ne vidite znak s natpisom Fortica. Od njega nadalje očekuje vas oko sat vremena blagog uspona označenom stazom.
Tijekom ljetnih mjeseci ulaz u tvrđavu se naplaćuje, ali nezaboravni prizori koji se pružaju s vrha vrijede svakog koraka (uključite brojač!).
Preporuka: Iako vjerujemo da već znate, svakako je vrijedno napomenuti da se u planinarenje ne upuštate bez adekvatne obuće! Neki dijelovi staze su jako skliski pa je svakako potreban dodatan oprez ako se odlučite na planinarenje s mališanima. Preporučljivo je ponijeti ruksak s potrebnim stvarima i dovoljno pitke vode.
4. Vožnja kanjonom rijeke Cetine do najpopularnijeg izletišta
U šetnji Starim gradom zasigurno ste zamijetili brojne brodove na rijeci pa se svakako nekim od njih uputite na panoramsku vožnju kroz gotovo netaknut kanjon rijeke Cetine. Izlet brodom traje oko dva sata i omogućava vam da uživate u zelenoj rijeci i strmim stijenama, ali i kavici ili šetnji Radmanovim mlinicama, najpopularnijem izletištu u ovom dijelu Dalmacije koje se prvi put spominje još u 17. stoljeću. Ovi mlinovi, nekada korišteni za mljevenje žita, sada su restaurirani i otvoreni za posjetitelje.
Prošećite uz rijeku i uživajte u miru i šarmu prošlih vremena, ili promatrajte najmlađe dok se igraju na dječjem igralištu ili jašu konje. Hrabrijima će mogućnost kupanja u rijeci Cetini pružiti osvježenje, nakon kojeg se možete prepustiti uživanju u lokalnim specijalitetima.
Preporuka: Ako biste se ovdje željeli zadržati puno duže, što i preporučujemo kada su temperature iznimno visoke (zvizdan) i niste voljni ići na plažu, uputite se do mlinica vlastitim automobilom i uživajte u hladovini pitome prirode.
5. Pogled na rijeku Cetinu iz ptičje perspektive – samo za odvažne!
I to je moguće, a uvjereni smo da pojedini članovi obitelji, ljubitelji adrenalina, neće odoljeti iskustvu da na najspektakularniji način iskuse kanjon rijeke Cetine. Ništa jednostavnije, spojite se na žice – i pripremite se na dvokilometarsku vožnju koja uključuje ukupno osam sajli, a neke dionice su čak 150 metara iznad zemlje.
Zipline ture se u turističkoj sezoni održavaju tijekom cijelog dana, a ostali dio godine po dogovoru. U zipline avanturi mogu uživati i djeca, no samo ona starija od 7 godina, a maksimalna dopuštena težina je 140 kilograma. Ovu trosatnu avanturu zasigurno ćete pamtiti zauvijek!
Preporuka: Preporučljivo je obući sportsku obuću i odjeću za šetnju po prirodi, zaštititi se kremom za sunčanje, ponijeti ruksak s potrebnim stvarima i dovoljno pitke vode.
6. Zastanite kod poljičke Ivane Orleanske, odakle će vas panoramski pogled ostaviti bez daha
Vidikovac i spomenik Mili Gojsalić, heroini iz Kostanja koja je uspjela pomrsiti račune neprijateljskoj vojsci za vrijeme Poljičke Kneževine, smješten je na uzvisini s predivnim pogledom na grad Omiš i ušće rijeke Cetine.
Prema predaji, mlada poljička djevojka bila je prisiljena ući u šator Ahmed-paše. Pred zoru, iskoristila je priliku, istrgnula baklju i uspjela ući u skladište baruta koje je zapalila. Eksplozija je usmrtila Ahmed-pašu i brojne turske vojnike, šokirajući preostalu tursku vojsku. Ovaj junački čin omogućio je Poljičanima da napadnu i pobijede Turke, čime su obranili svoja ognjišta.
Je li ova legenda iz 16. stoljeća istinita, teško je reći, ali njen pothvat bio je inspiracija i tema u hrvatskoj književnosti, glazbi i umjetnosti. Ivan Meštrović isklesao je njen lik, August Šenoa, Juraj Kapić, Juraj Marušić i drugi uvrstili su je u svoje pjesme, Jakov Gotovac skladao je operu posvećenu njezinu junaštvu, a bila je tema i slikarima Mirku Račkom i Anti Starčeviću te klapi Luše.
Preporuka: U blizini spomenika Mile Gojsalić, u Gatima, nalazi se i crkva sv. Jure, koja nudi prekrasan pogled na grad i uvid u povijesnu religijsku baštinu Omiša. Svakako zastanite i razgledajte ju izvana, a na informativnoj kamenoj ploči skeniranjem QR koda možete saznati više informacija.
7. Preferirate li pješčane ili šljunčane plaže? Omiš nudi raznovrsne opcije za uživanje u suncu i moru
Ljeto je nezamislivo bez kupanja i opuštanja na plažama, a gradska plaža Punta u Omišu nudi upravo to. Kao najveća i najpopularnija pješčana plaža u ovom području, Punta se nalazi svega nekoliko minuta hoda od stare gradske jezgre, s obiljem parkirnih mjesta u blizini. Plaža je idealna za obitelji s djecom, jer more ostaje plitko čak i na udaljenosti do 100 metara od obale, što omogućava sigurno i bezbrižno uživanje.
Na Punti vas očekuje mnoštvo zabavnih aktivnosti, uključujući najam jet-skija, kajaka, morski trampolin, veslanje i odbojku na pijesku. Tu su i brojni kafići i barovi u kojima možete potražiti osvježenje nakon sunčanja.
U blizini Punte nalazi se još jedna pješčana plaža – plaža kampa Galeb (najvećeg kampa u Dalmaciji). Djeca ju obožavaju zbog raznovrsnih aktivnosti koje nudi, a na plaži se održava i škola jedrenja na dasci za djecu i odrasle.
Za one koji preferiraju šljunčane plaže, plaža Brzet jedna je od najpopularnijih na omiškoj rivijeri. Do nje se iz Starog grada može doći pješice za oko 15 minuta. Ako tražite intimniju atmosferu, odaberite neku od brojnih skrivenih uvala u malim mjestima omiške rivijere, poput Nemire, Stanića, Lokve Rogoznice, Medića, Mimice, Marušića ili Piska.
Preporuka: U želji da gosti mogu što duže uživati na plaži ili brojnim omiškim pričama i atrakcijama, svakog vas tjedna na destinaciji očekuju razna događanja namijenjena svim generacijama pod nazivom Omiš Summer Frei. Provjerite program ovdje.
8. Uživanje u izvornim okusima s dodirom tradicije
Zahvaljujući burnoj povijesti na području Omiša, stoljećima su se miješali razni gastronomski utjecaji. Osim raznih ribljih jela ili jela ispod peke (cripnje), Omiš čuva još poneke delikatese, a mi ćemo svakako izdvojiti poljički soparnik – idealan za užinu ili lagani obrok, ili snack za plažu.
Poljički soparnik je tradicionalno jelo koje se priprema od tankog sloja tijesta ispunjena blitvom, češnjakom, peršinom i maslinovim uljem. Peče se u kominu prekriven lugom, a nakon pečenja premazuje se maslinovim uljem i sitno sjeckanim češnjakom. Nakon što se soparnik malo ohladi, reže se na rombove i poslužuje. Priprema je jednostavna, a ako biste voljeli sudjelovati u njegovoj izradi na originalan način, naša preporuka je Seljačko domaćinstvo Bulić. Ukratko, za prste polizati!
9. Povratak u djetinjstvo – adrenalinske vožnje, vriska i smijeh!
Najluđa zabava na kraju! Sjećate li se uzbuđenja čekanja u redu za žetone kako biste uskočili na vrtoglavi vrtuljak, tobogan, čekić ili u ludu vožnju automobilima? Lunapark Karlo u Omišu oživljava taj osjećaj živahnom atmosferom ispunjenom dječjim smijehom, vikom i glasnom glazbom, i upravo taj svjetlucajući div središte je zabave brojnim generacijama u kojem se satima možete zabavljati. Stoga, ako za svoju djecu tražite odmak od raznih gadgeta i želite im pokazati kako se nekad uživalo na „starinski“ način, onda je ovaj lunapark must visit odredište. Smješten u blizini glavnog gradskog parkirališta, nudi nezaboravnu večer ispunjenu obiteljskom zabavom i veseljem. Sretno!
Ovaj sadržaj nastao je u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Omiša prema najvišim profesionalnim standardima portala Family Welcome.