Milano pruža mnogo više od mode – to je grad kulture, dizajna i nezaboravnih iskustava. Evo zašto ga posjetiti s djecom

Milano kroz oči djeteta. (Foto: Pixabay)

Oduvijek je ovaj sjevernotalijanski grad i glavni grad regije Lombardija bio sinonim za modu i dizajn i nezaobilazna meka ljubitelja mondenih događanja. No, pored svog uobičajenog renomea, Milano je predivan grad bogat kulturom, poviješću i spomeničkom baštinom, sveučilišni grad koji privlači studente iz cijelog svijeta, poslovni i gospodarski centar u kojem svoja predstavništva imaju gotovo svi najvažniji svjetski brendovi, neovisno o tome jesu li vezani za modu.

Možda je nakon ovog uvoda teško zamisliti da je Milano također grad prilagođen djeci, grad s mnoštvom atrakcija i zanimljivih aktivnosti za obitelji – možda ne isključivo za obitelji, ali atrakcija i aktivnosti u koje se obitelji s djecom mogu svakako uklopiti. Grad se neprestano mijenja i evoluira, ovisno o godišnjem dobu – moguće je da ćete zimi većinu vremena provesti po muzejima, od kojih su brojni osmislili obilaske prilagođene djeci, dok ćete u toplijim mjesecima istraživati arhitekturu i parkove. Iskusila sam to osobno tijekom nebrojenih privatnih i poslovnih posjeta Milanu – u ritmu tog vibrantnoga grada prvo sam uživala kao studentica, kasnije zbog poslovnih putovanja i tek na kraju kao roditelj.

Svaka obitelj ima vlastiti ritam, uhodanu rutinu koju prakticira kod kuće i na odmoru, pa stoga ne mogu ponuditi gotov itinerer koji bi odgovarao svima, no navest ću aktivnosti koje sam isprobala i koje su izvedive s djecom, a vi procijenite što možete s bebom u kolicima, a što sa živahnim trogodišnjakom ili radoznalim tinejdžerima.

Koliko dana i kada posjetiti Milano?

Da biste vidjeli sve, morali biste odvojiti barem tjedan dana. Ako ste ljubitelji povijesti umjetnosti i želite uroniti u brojne muzeje, od srednjeg vijeka do suvremenosti, ako želite obići crkve i samostane, Posljednju večeru, famozan Duomo, uživati u shoppingu i hrani – sve to možete s djecom ako uz to dodate i vrijeme potrebno za aktivnosti posvećene njima, a usput možete i skoknuti do jezera Como, posjetiti Bellagio ili Monzu.

No, i produženi vikend može vam pružiti veliko zadovoljstvo i potpun doživljaj. Pritom je bitno pripaziti i putovanje organizirati u određenim periodima u godini – izbjegavajte termine kada se u Milanu održavaju velike manifestacije, među kojima je svakako najpoznatiji tjedan mode, Milano Fashion Week, koji se održava dvaput godišnje, sredinom lipnja i sredinom rujna. Tu su također i Salone del Mobile, Brera Design Week, Fourisalone koji se održavaju drugi tjedan u mjesecu travnju. To su razdoblja kada je gotovo nemoguće pronaći smještaj u Milanu po normalnim cijenama, ako ga uopće i pronađete bez da rezervirate mjesecima unaprijed, a gužve u gradu su tolike da imate samo jednu opciju: prepustiti se ritmu grada i vidjeti što se može. Uostalom, ako je to jedini period koji vam odgovara, tada ćete uživati u nekom posve drugačijem Milanu i bit će jednako uzbudljivo.

Ako se pitate kamo na odmor za zimske praznike, s putovanjem u srce Dalmacije nećete pogriješiti, a evo i zašto

Svakako bih preporučila da Milano posjetite u periodu od travnja do srpnja te u rujnu i listopadu. Budući da se nalazi u nizini, ljeti Milano postaje nesnosno užaren i grad se isprazni jer lokalno stanovništvo odlazi na odmor, a studenti napuštaju grad, a lakše je obilaziti prazniji grad. No, zbog vrućina putovanje s djecom ipak ne bih preporučila u ljetnim mjesecima. 

Obilazak Milana spojite s nekom vama zanimljivom manifestacijom ili koncertom. Osobno, koncerti su mi uvijek bili praktična izlika da dan prije i dan poslije posjetim neke atrakcije koje su još ostale neistražene. 

Kako doći do Milana?

Iz sjeverne i sjeverozapadne Hrvatske najpraktičnije je stići autom, pogotovo ako se želite zadržati duže i obići okolna mjesta na jezeru Como. Od Trsta je potrebno još četiri sata vožnje autocestom koja će vas dovesti ravno u centar Lombardije. No, važno je naglasiti da je u užem centru Milana zabranjen promet vozilima određenih kategorija, a vozila kojima je dopušten ulazak moraju platiti kartu za ulazak u C zonu. O pojedinostima je najbolje upitati hotel u kojem ćete odsjesti jer se pravila često mijenjaju.

Druga je opcija ostaviti auto na parkiralištu u Trstu, sjesti na vlak i nakon četiri sata vožnje odmorni stići na Milano Centrale. Vlakovi polaze svakih sat vremena, a brzi i direktni vlakovi uglavnom polaze u ranijim jutarnjim satovima i vraćaju se u večernjim satima. Ako planirate samo nekoliko dana ili vikend i ako vaše područje interesa ostaje isključivo centar Milana, nema razloga da idete autom. Usto, putovanje vlakom može ispasti izrazito povoljno ako rezervirate karte nekoliko tjedana unaprijed (zatražite FrecciaFAMILY ponudu ako imate djecu do 15 godina starosti). Parkiralište ili garaža u Trstu nalaze se uz samu stanicu, a Milano je izvrsno povezan podzemnom željeznicom, tramvajem i autobusima pa bi vam automobil samo smetao.

Gdje odsjesti?

Metropola poput Milana nudi širok spektar smještaja za sve ukuse i svih cjenovnih razreda, što mi preporuku smještaja čini nemogućom misijom. No, generalno, što ste bliži trgu Duomo, to je cijena hotela viša. Prednost je što vam tada ne treba čak ni gradski prijevoz jer ćete cijeli centar i najbitnije znamenitosti moći obići pješice. Hotel Manzoni mi je tamo bio odličan, a iz obiteljske i dječje perspektive, u blizini se nalaze Villa Invernizzi s ružičastim flamingosima koji žive u vrtu, park Idro Montanelli s mnoštvom sadržaja i tri zanimljiva muzeja: Muzej prirodnih znanosti, Gam – Galerija moderne umjetnosti i Planetarij U. Hoepli.

Izvan tog užeg kruga, a opet u blizini podzemne željeznice, u mirnijem dijelu grada, često sam se vraćala u hotel Lombardia, ponajviše zbog šarolikog, bogatog i izvrsnog doručka, cjenovne pristupačnosti i ljubaznosti usluge. Nalazi se u mirnoj četvrti, na 10 minuta šetnje do stanice podzemne željeznice Loreto, odakle počinje poznati i poprilično dugačak Corso Buenos Aires s mnoštvom high street dućana. Uživate li u kilometarskim šetnjama, nije problem stići na glavni trg i tim putem, pogotovo ako vam dijete bezbrižno spava u kolicima pa uspijete obaviti i malo kupovine.

Kuglof od kestenovog brašna: Brzo gotova bezglutenska poslastica, savršena uz kavu ili čaj u jesenskim danima

Izvan grada, a opet na samo dvadesetak minuta vožnje podzemnom od centra, možete odsjesti u hotelima oko Foruma Asago kojih ima pregršt u toj mirnoj rezidencijalnoj četvrti izvan grada koja se ispuni ako se u dvorani Asago održava neki koncert. Cijene smještaja ovise o kalendaru koncerata, a u blizini su dva veća trgovačka centra (Milanofiori i Fiordaliso). Okolica ne nudi ništa važnog spomena, ali meni je osobno bilo praktično jer smo ostavili auto u garaži hotela i u centar Milana stigli javnim prijevozom.

Milano kroz dječje oči:

Duomo, Scala

Krenimo od centra, od same srži grada, a to je sigurno Madonnina, pozlaćena statua Bogorodice koja se nalazi na samom vrhu milanske katedrale. Nekada je to bila najviša točka grada i nijedno drugo zdanje nije smjelo biti više u znak poštovanja prema zaštitnici. Djeci crkve možda nisu posebno zanimljive, ali popeti se na krov Duoma i promatrati panoramu grada s visine, kao i tornjeve i kroviće te impozantne gotičke katedrale, sigurno će ponuditi potpuno drugačiji doživljaj – i ne samo djeci. Najljepše je pred zalazak sunca. 

Na istom se trgu nalaze i Museo del Novecento i Kraljevska palača, mjesto održavanja brojnih izložbi, pa je potrebno provjeriti kalendar. S desne strane nalazi se poznata galerija Vittorio Emanuele s poznatim restoranima, barovima, dućanima nekih od najpoznatijih brendova.

Djeci će biti posebno zabavno slobodno se kretati i pronaći mozaik bika kojemu svi posjetitelji petom nagaze na testise i zavrte se, za što se smatra da donosi sreću i siguran povratak u Milano. Izlaz s druge strane galerije vodi na Piazza della Scala, trg na kojem se nalazi operna i baletna kuća. Unaprijed proučite program jer i tamo se vrlo često organiziraju baletne priredbe namijenjene djeci. Posebno su popularne jer se karte prodaju po simboličnoj cijeni od jednog eura, a mnogobrojne male balerine odmah osiguraju svoje mjesto u publici.

Brera

Sa svojom bohemskom atmosferom i starim zdanjima, predivnim zgradama iza čijih su pročelja skriveni bogati vrtovi i mirna dvorišta (svakako zavirite ako je otvoreno!), malim zanatskim trgovinama koje su se još uspjele održati među brojnim modernim brendovima, Brera je kvart koji najbolje predstavlja povijest i sadašnjost Milana.

Šećući se uskim uličicama uživat ćete u pravom milanskom šarmu prošlih vremena. Glavna ulica, via Brera, dovest će vas do istoimene palače Brera, sjedišta nekoliko važnih institucija: Umjetničke akademije, Botaničkog vrta, Nacionalne knjižnice Braidense, Pinakoteke i Astronomskog opservatorija. Pinakoteka redovno organizira laboratorije i aktivnosti za djecu te u svom programu svake subote ima vođene obilaske muzeja prilagođene djeci. 

Castello Sforzesco e Parco Sempione

Nezaobilazna postaja putujete li s djecom svakako je milanski dvorac. Castello Sforzesco s ponosom nosi ime povijesne obitelji Sforza u spomen na Francesca Sforzu koji je obnovio ruševinu starog srednjevjekovnog dvorca nakon što je sklopio brak s posljednjom nasljednicom obitelji Visconti. U njemu možete provesti i čitav dan ako vas zadesi loše vrijeme.

Gastrobloger Darko Debić posjetio je najživopisniju španjolsku regiju. Evo što doživjeti i okusiti i zašto je poželio vratiti se!

U dvorcu se nalaze Muzej antičke umjetnosti, dečkima posebno zanimljiva Oružarnica s izložbom raznog hladnog i vatrenog oružja i oklopa od srednjeg vijeka nadalje, ali i Arheološki muzej s postavom o egipatskoj umjetnosti, prapovijesni postav, umjetnička, arheološka i numizmatička biblioteka te poslastica na kraju (najviše za roditelje, ali i odličan uvod u Michelangela za djecu) – Muzej Pietà Rondanini posvećen isključivo jednoj skulpturi veličanstvenog Michelangela Buonarrotija, jednoj od posljednjih koju je započeo u svojim osamdesetima. U Dvorcu se organiziraju brojne aktivnosti za djecu od četiri godine do 12 godina starosti, kreativne radionice, potrage za blagom, posjet podzemlju dvorca itd. 

Nakon prapovijesti, antike i srednjeg vijeka svakom će djetetu biti najpotrebnije da iziđe na svjež zrak i odmori se u parku. Park Sempione zaista je velik, prava zelena pluća grada koja i u najtoplijim mjesecima nude hladovinu i osvježenje uz vodene tokove. Nemojte se iznenaditi kad ugledate veliki trijumfalni slavoluk koji će vas podsjetiti na Pariz – Slavoluk mira (Arco della Pace), ali obilascima tu nije kraj.

Ako imate još energije, tu je i Gradski akvarij, jedan od najstarijih u Europi, i poznati Triennale, institucija talijanskog dizajna. Triennale nudi zaista bogat program za djecu: radionice reciklaže, vođeni obilasci trajnog postava prilagođeni djeci te brojne druge aktivnosti čiji je cilj osvijestiti djecu i pomoći im da razviju smisao za estetiku i kritičko razmišljanje.

Što obavezno obići u Cipru? Gastrobloger Darko Debić otkriva nam gradove, poznate plaže, tradiciju, ljepotu i okuse Sredozemlja

Navigli 

Mnogi ne znaju da je Milano nekada bio grad na vodi – ne baš poput Venecije, ali umjetni, izgrađeni plovni kanali povezivali su Milano s gradom Paviom i Švicarskom, a koristili su se za prijevoz putnika, tereta i za navodnjavanje plodnih polja. Danas su mnogi od tih kanala zatrpani i na njima ili uz nasipe i šetnice preostalih nekoliko kanala danas se nalaze terase restorana, dućani, tržnice na otvorenome… Šetnja ovim dijelom grada posebno je sugestivna predvečer kada taj dio grada bruji životom i mladima.

Ostali muzeji i zanimljivosti za djecu 

S djecom je zabranjeno propustiti MUBA Museo dei Bambini, dječji muzej koji je prikladan i za predškolarce. Potrebno je na vrijeme kupiti ulaznice i osigurati mjesto: muzej je otvoren svakog dana poslijepodne radnim danima te vikendom cijeli dan. Nalazi se u sklopu zanimljivog spomenika i parka Rotonda della Besana gdje će djeca imati dovoljno prostora za igru i trčanje.

Znanstveni i tehnološki muzej (Museo della Scienza e della Tecnologia) mjesto je gdje možete zaista provesti čitav dan među raznim strojevima, najvažnijim izumima ljudskog uma, pronalascima poput fragmenata Mjeseca, podmornicama i jedrenjacima, naučiti štošta o kemijskoj industriji ili digitalnim znanostima… Muzej organizira i tematske i posebne obilaske, radionice i gostujuće izložbe pa provjerite na vrijeme program muzeja. Najnoviji dio stalnog postava je dvorana posvećena Leonardu da Vinciju.

Nezaobilazne znamenitosti i skriveni biseri Milana

Kad ste već došli u blizinu, iskoristite priliku pa posjetite i baziliku Sant’Ambrogio, drugu po važnosti crkva u Milanu, poslije katedrale, i biser srednjevjekovne romaničke arhitekture.

Uz već spomenute Galeriju moderne umjetnosti (GAM) i Muzej prirodnih znanosti, koji također nude brojne aktivnosti i programe za djecu, vrijedi spomenuti, možda neočekivano, Zakladu Prada (Fondazione Prada) koja u svojoj Dječjoj akademiji, koju je pokrenula poznata talijanska neuropedijatrica Giannetta Ottilia Latis, nudi mnogobrojne programe za obitelji i djecu, a koje vode redatelji, umjetnici, pedagozi, glazbenici, arhitekti i znanstvenici.

Novi Zeland: Putovanje na koje ćete otići samo jednom u životu, ali pamtit ćete ga zauvijek!

Za malo starije, za tinejdžere ali i za odrasle, posebice za ljubitelje stripa, Museo del fumetto, mjesto je gdje će sigurno uživati i puno naučiti. 

Vibrantni grad koji spaja tradiciju i modernu arhitekturu

Teško je napraviti iscrpan presjek ponude Milana i ovaj prilog to ne namjerava biti jer je to grad koji raste i mijenja se s vremenom, usklađuje se s potrebama stanovništva i interesima posjetitelja. Nisam spomenula novi dio grada izgrađen prije desetak godina, u kojem se ističu poznata zgrada Bosco verticale (moguće je rezervirati vođeni obilazak) i park kojim se željelo povećati bioraznolikost u tom rubnom kvartu grada.

U tom istom kvartu, Isoli, nalazi se još jedna arhitektonska znamenitost: trg Gae Aulenti posvećen talijanskoj dizajnerici i arhitektici koji je danas simbol modernog i novog Milana i koji preporučujem posjetiti i uživati u šetnji kako biste otkrili i novo i moderno lice tog poviješću bogatoga grada. U svakom slučaju, jednom kad se zavrtite u Galeriji Vittorio Emanuele gazeći petom po već dobro udubljenim testisima bika, sigurno je da ćete se vratiti i istraživati Milano iz uvijek drugačije perspektive. 

Sretan put!

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci