Stigli su vam iznenadni gosti? Pripremite neodoljive lisnate košarice s namirnicama koje već imate kod kuće!

Jesenske košarice s piletinom i bučinim sjemenkama. (Foto: Darko Kontin)

Gastrobloger Darko Kontin donosi nam savršeno rješenje za situacije kada se gosti pojave bez najave. Sa samo nekoliko osnovnih namirnica koje već imate u hladnjaku možete složiti obrok koji će izgledati impresivno i okusom oduševiti svakoga.

Jer, znate kako kažu, najbolja jela često nastaju slučajno, s onim što je već pri ruci i što treba potrošiti prije isteka roka valjanosti. Što je Darko sve pronašao u svom hladnjaku i kako je pripremio neodoljive lisnate košarice, saznajte u nastavku.

Što obavezno obići u Cipru? Gastrobloger Darko Debić otkriva nam gradove, poznate plaže, tradiciju, ljepotu i okuse Sredozemlja

Lisnate košarice s piletinom i bučinim sjemenkama
Lisnate košarice s piletinom i bučinim sjemenkama. (Foto: Darko Kontin)
Lisnate košarice s piletinom i bučinim sjemenkama
Lisnate košarice s piletinom i bučinim sjemenkama. (Foto: Darko Kontin)

Jesenske lisnate košarice s piletinom i bučinim sjemenkama

Vrijeme pripreme: 10-15 min + pečenje 20 min

Količina: 9 košarica

Ova količina namirnica bit će vam dovoljna za devet bogatih košarica u standardnom kalupu za muffine ili 12 normalnih košarica.

Sastojci:

  • 250 g (pola paketa) lisnatog tijesta
  • 300 g pilećih prsa
  • 250 g svježeg sira 
  • bučine sjemenke (pola šake)
  • 1 veća mrkva
  • 1 veći luk 
  • 6 režnja češnjaka
  • svježi bosiljak (nekoliko listova)
  • 1 kom ljute papričice
  • kim 
  • sol

Priprema:

  1. Piletinu stavite kuhati. Ja sam imao pileća prsa pa sam njih koristio, ali ako imate bilo koje druge komade piletine, slobodno i njih koristite. Najvjerojatnije će jelo u konačnici bolje ispasti s drugim komadom mesa jer su prsa sama po sebi dosta suha nakon pečenja. Ako želite, možete i juhu odmah zakuhati pa samo kasnije pileće meso izvadite za upotrebu u glavnom jelu.
  2. Dok se piletina kuha, očistite luk, mrkvu i češnjak. Stavite sve zajedno u multipraktik i usitnite da sve povrće bude kao naribano.
  3. Kada je piletina gotova i nju stavite u multipraktik zajedno s nekoliko listova svježeg bosiljka, ljutom papričicom, pola šake očišćenih bučinih sjemenki te soli i malo kima.
  4. S kimom budite posebno oprezni jer će se na ovaj način uz piletinu i manja količina dosta osjetiti. Meni je odličan uz svaku vrstu mesa i odgovara mi njegov okus pa sam ga stavio malo više. Ako ga do sada niste koristili uz meso, za prvi put radije stavite manje da vidite hoće li vam uopće odgovarati.
  5. Sve zajedno usitnite na istu veličinu kao i povrće.
  6. Na kraju povrće, piletinu i ocijeđen svježi sir pomiješajte u velikoj posudi i pustite sa strane da se poveže dok pripremate lisnato tijesto.
  7. Stavite pećnicu grijati na 200 °C.
  8. Razvaljajte lisnato tijesto malo duže i šire od lima za pečenje muffina. Da si uštedite vrijeme, ne režite tijesto na radnoj površini, već ga u komadu stavite preko kalupa i rukama utisnite u rupe za muffine. Možete odmah i napuniti košarice smjesom, a kada ste gotovi, nožem u 6 poteza izrežite rubove na svim košaricama. Ovako ne samo da ste uštedjeli na vremenu, već će vam i sve košarice biti (više-manje) jednake.
  9. Pecite ih na 200 °C oko 15 – 20 minuta ili dok ne vidite da je tijesto gotovo. Na kraju možete ukrasiti košarice sa sastojcima koje ste u njima koristili.

Napomena: 

Ovakve košarice će zbog pilećih prsa biti malo sipkije kada se jedu. Ako želite da je punjenje povezanije, slobodno kod spajanja povrća, piletine i sira dodate još 1 do 2 jaja da se poveže smjesa. Također, ako vam je svježi sir jako vodenast, stavite ga manje jer će u suprotnom košarice promočiti i neće se moći jesti prstima, a i teže će se vaditi iz kalupa.

Dobar tek!

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci