Imamo recept za najslađe jesenske krafne u obliku bundevica!

Krafne u obliku bundevice. (Foto: Darko Debić)

Bundeva (Cucurbita pepo) potječe iz Meksika i Srednje Amerike. Ova biljka je vjerojatno jedna od najstarijih domaćih biljaka na svijetu i ima dugu povijest u prehrani ljudi u tim regijama. Bundeva je bila važna hrana drevnim kulturama poput Maja i Azteka, a njihovi tragovi datiraju između 7. i 5. stoljeća prije Krista. Nakon što su europski istraživači stigli u Ameriku, bundeva je postala popularna i proširila se diljem svijeta, uključujući Europu i Afriku. Danas je bundeva kultivirana širom svijeta i koristi se u raznim jelima, uključujući juhe i kolače.

Hokaido bundeva. (Foto: Shutterstock, S. Birkelbach)

Prvi vjesnici jeseni očaravaju svojim oblicima, bojama i slatkastim orašastim okusom

Uz jabuke, kestene i grožđe, bundeve su pravi vjesnici jeseni, i bilo bi šteta ne uključiti ih u svoje jelovnike. Ova izuzetno raznolika namirnica nudi brojne mogućnosti za pripremu ukusnih jela. Poznata je još i kao tikva ili buča i predstavlja jednogodišnju biljku koja donosi plodove različitih oblika i veličina, koju karakterizira sočno meso izrazito žute ili narančaste boje i slatkast orašast okus. Njezina raznolikost ogleda se u mnogim sortama, od kojih se neke koriste za dobivanje ulja, dok su druge idealne za pripremu raznih kulinarskih poslastica.

Jedna od najpoznatijih sorti bundeve je Butternut bundeva, prepoznatljiva po svom kruškolikom obliku. Njeno meso je slatko i kremasto, često se koristi za pripremu juha, pirea ili pečenja. S druge strane, Hokkaido bundeva je manjih dimenzija s žarko narančastom korom. Njeno meso ima intenzivno narančastu boju i odlično se slaže u raznim jelima, uključujući juhe, kolače, palačinke…

Jedan primjer kako možete uživati u bundevi je priprema krafni s pireom od bundeve. Pire od bundeve dodaje posebnu sočnost i divnu boju tijestu. Ovo tijesto također možete koristiti za klasične krafne ili pripremu mekanih, mirisnih buhtli. Kombinacija slatke bundeve s tijestom stvara neodoljiv okus koji će sigurno osvojiti vaše nepce.

Neka vam u kuhinji pomognu i najmlađi članovi obitelji u pripremi tijesta ili valjanju krafni u šećer. Osim što ćete se zabaviti i stvoriti posebne obiteljske trenutke, ovo je izvrsna prilika da ih upoznate s čarima kuhanja i naučite više o raznolikosti namirnica.

Recept za krafne u obliku bundevica

Količina: za 12 do 14 komada

Vrijeme pripreme: oko tri sata, ovisi o vremenu dizanja tijesta

Sastojci:

  • 400 g glatkog brašna
  • 2 čajne žličice suhog kvasca
  • 1 jušna žlica šećera
  • prstohvat soli
  • 50 ml mlijeka
  • 200 g pirea od buče* (Hokkaido bundeva)
  • 60 g otopljenog maslaca sobne temperature
  • 2 jaja
  • 10 g vanilin šećera
  • 1 jušna žlica ruma
  • po želji: ribana korica limuna, tonka, cimet

Priprema:

  1. Od svih sastojaka zamijesite mekano tijesto, najjednostavnije je mikserom ili u multipraktiku, po potrebi dodati još glatkog brašna jer pire od buče ne sadrži uvijek istu količinu vode. Tijesto je gotovo kad postane glatko.             
  2. Ako tijesto radite u multipraktiku koristite hladno mlijeko i jaja direktno iz hladnjaka, na taj način se tijesto neće previše zagrijati od trenja u uređaju. Previše ugrijano tijesto može „ubiti“ kvasac.
  3. Posipajte tijesto malom količinom brašna, prekrijte prozirnom folijom premazanom uljem ili poklopite i držite na toplom mjestu dok ne udvostruči obujam.
  4. Prebacite tijesto na pobrašnjenu dasku za valjanje tijesta, podijelite ga na 12 do 14 jednakih komada i oblikujte kompaktne kuglice. Kuglice stavite na papir za pečenje i ostavite poklopljene 15-ak minuta.
  5. Kuhinjskom špagom natopljenom uljem jako labavo (još će se dizati) u obliku bundeve uvežite kuglice. Poklopljene držite na toplom još 35 minuta ili dok se još za trećinu ne dignu.
  6. Pržite u fritezi ili u dubokom ulju oko dvije minute sa svake strane.
  7. Još tople uvaljajte u smjesu šećera i cimeta, punite pekmezom po želji.

*Pire od bundeve

Kako bi pire sadržavao što manje vode, kockice očišćene buče kuham na pari (brzo je gotovo) i ohladim na papirnatom ručniku, a potom vilicom usitnim. Komadi buče se mogu peći u pećnici, ali to puno duže traje.

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci