Spas od vrućina pronađite u šetnjama ili kupanju na zagrebačkim jezerima. Evo što trebate znati.

Zelene oaze Zagreba. 8Foto: Canva)

Posjet zagrebačkim jezerima s djecom može biti pravi užitak ako su zadovoljeni ključni uvjeti koji osiguravaju sigurnost, zabavu i praktičnost za roditelje i djecu: dijete nam mora biti na oku, mora postojati dovoljna količina zabave za dijete, pristup vodi mora biti siguran i, po mogućnosti, u hladu, moraju postojati drugi zanimljivi sadržaji, WC mora biti dostupan, baš kao i voda – za pranje ruku i punjenje boce za vodu koju nosite sa sobom – a poželjni su i barem jedan punkt sa sladoledom i poneki ugostiteljski objekt.

Dotaknut ćemo se Jaruna, Bundeka i Maksimira i podsjetiti vas da, iako nisu more, svaki sa svojim specifičnostima i sadržajima vama i vašoj djeci nude mogućnosti za rekreaciju, opuštanje ili kupanje.

Zagrebačko jezero. RSC Jarun.
RSC Jarun. (Foto: Canva)

Višenamjenski rekreacijsko-sportski centar Jarun

Jarun je pravo malo zagrebačko more. Čine ga Veliko jezero i Malo jezero te šest otoka. Njegova pješačko-rekreativna staza, dugačka 6300 metara, savršena je za sve vrste sportova poput pješačenja, rolanja, biciklizma i trčanja. Osim same staze, na Jarunu se nalaze i sportski tereni za odbojku, rukomet, nogomet, badminton, minigolf… No, uz brojne rekreativne aktivnosti, na Jarunu se mnogi požele rashladiti kupanjem. Prije negoli se odlučite na to, kakvoću vode možete provjeriti na službenim stranicama Grada Zagreba.

Zagrebačko jezero Jarun.
Zagrebačko jezero Jarun. (Foto: Canva)

Kupanje na Jarunu

Kupanje je dozvoljeno na javnim plažama na kojima postoji i spasilačka služba. Ulaz u vodu je uređen i mala djeca mogu pristupiti jezeru bez ikakvog problema. Preporučujemo da ponesete ručnik za plažu ili dekicu da imate na čemu sjediti ili ležati. Na plaži većinom nema hlada pa uzmite u obzir da bi bilo bolje na kupanje doći ranije ujutro. Nakon kupanja možete se istuširati na nekom od dostupnih tuševa. Nije na odmet ni informacija da su WC-i ravnomjerno raspoređeni te da su relativno čisti i otvoreni.

Što se tiče samog kupanja, voda je bistra i čista, no kako hodate, tako se diže mulj, što zamućuje vodu. Osim toga, na vodi se često mogu vidjeti lopoči, koji su najveći izazov veslačima. U jezeru ima dosta sitnih ribica koje vas znaju pratiti do plićaka, što djecu, dakako, zabavlja. Na Jarunu ćete uočiti i labudove s mladima koji znaju izlaziti na plažu. Nemojte ih se bojati, ali svakako poštujte njihovu prisutnost.

Zagrebačko jezero Jarun.
Pješačko-rekreativna staza. (Foto: Canva)

Što kad ogladnite?

Kupanje, trčanje i skakanje vrlo su zahtjevni i od njih ćete sigurno brzo ogladnjeti. Ako niste od piknika i nošenja hrane sa sobom, zanimljiva će vam biti informacija da u sklopu Jarunskog jezera postoji nekoliko restorana i pizzerija. Imajte na umu da su vikendom, a posebno nedjeljom, veće gužve, stoga ne bi bilo naodmet da svoje mjesto u restoranu rezervirate ranije.

Na Jarunu postoje mjesta na kojima je dozvoljeno roštiljanje tako da s bližnjima možete uživati u druženju uz fine, zamamne mirise i okuse. Druženje može biti malo i intimno, ali roštilj na Jarunu može biti i odlična opcija za veća slavlja.

Kako do Jaruna?

Na Jarunu je uveden drugačiji režim prometovanja vozila. Osobnim automobilima, osim onima s posebnom dozvolom, zabranjen je ulazak na Jarun. Postoji veliko parkiralište kod ulaza iz Ulice Hrvatskog sokola, a otamo ćete na Jarun morati ući pješice.

Uvedena je ZET-ova autobusna linija koja subotom, nedjeljom i praznicima kruži oko jezera, a ostale dane do plaže ćete morati pješice ili biciklom. Više o voznom redu ZET-ove autobusne linije 113 saznajte ovdje

Ako ste se do Jaruna odlučili stići tramvajem, do njega možete doći linijama 5 i 17. Sići možete na stanicama Srednjaci, Staglišće (ulaz Hrgovići) ili Jarun (ulaz Hrvatskog sokola). Imajte na umu da od svake stanice do ulaza u višenamjenski Rekreacijsko-sportski centar Jarun imate od 10 do 15 minuta pješačenja.

Zagrebačka jezera. Bundek.
Sportsko-rekreacijski centar Bundek. (Foto: Canva)

Sportsko-rekreacijski centar Bundek

Bundek je jako lijepo mjesto za šetnju na kojemu možete odmoriti um i dušu. Na Bundeku postoje dva jezera: Veliko, koje je uređeno za kupanje, i Malo, koje služi kao oaza raznim životinjama.

Zagrebačko jezero Bundek. Labud u jezeru.
Zagrebačko jezero Bundek. (Foto: Canva)

Kupanje na Bundeku

Veliko jezero uređeno je i lako dostupno. Imajte na umu da uz jezero nema hlada, već hlad pruža zelena oaza oko jezera, ali dalje od njegove obale. Sve su plaže šljunčane i imaju kratki plićak s naglim padom, pa djeca i slabiji kupači trebaju biti na oprezu, bez obzira na to što tijekom ljetne sezone za sigurnost kupača brinu spasilačka i liječnička služba. Ulaz u jezero prilagođen je i osobama s invaliditetom: izgrađena rampa omogućava pristup invalidskim kolicima.

Jeste li već kušali kavu s oblakom od šećerne vune? Ovaj kafić u Zagrebu nezaobilazna je lokacija za uživanje u omiljenim napitcima!

Zagrebačko jezero Bundek, kupanje.
Zagrebačko jezero Bundek. (Foto: Canva)

Što kad ogladnite?

Na Bundeku se nalaze dva kafića i nekoliko sladoledara. Restorana u okolici ima napretek tako da sigurno nećete ostati gladni kada se umorite od avantura. Među ostalim, građane na ovo divno mjesto privlače i betonski roštilji pored kojih su postavljene vrtne klupe i stolovi. Odlučite li biti sami svoji majstori, za vikend svakako dođite ranije kako biste „ulovili” slobodno mjesto.

Zagrebačka jezera.
Dječje igralište. (Foto: Canva)

Zabava za najmlađe

Oko jezera vodi staza za bicikle i rolere, a na istočnoj strani nalaze se tereni za odbojku i rukomet na pijesku, a ne nedostaje ni zanimacije za najmlađe. Postoje tri parka. Najpoznatije i najveće igralište nalazi se kod glavnog ulaza. Oni najmlađi uživat će u prekrasnom parku s mnoštvom sprava uz savski nasip, a malo dalje od samog centra Bundeka, također uz nasip, postoji i igralište za djecu s motoričkim poremećajima.

Kako do Bundeka?

Oko cijelog Bundeka osigurana su brojna parkirališna mjesta, a na raspolaganju je i istočno parkiralište Zagrebačkog velesajma.

Ako dolazite javnim prijevozom iz centra grada, najbolje je da se uputite autobusom od Glavnog kolodvora bilo kojom od ovih linija: 219, 220, 229, 166, 241, 268, 221 ili 234 (silazite na trećoj stanici, Bundeku). Do Bundeka možete doći i tramvajskim linijama 6, 7 i 14. Silazite na stanici Sopot i dalje nastavljate pješice do cilja.

Zagrebačka jezera. Park Maksimir.
Park Maksimir. (Foto: Canva)

Park-šuma Maksimir 

Maksimir je najpoznatija park-šuma u Zagrebu, svrstana na popis najljepših gradskih parkova na stranici Europe’s Best Destinations (EBD), a u njegovu krilu smješteno je pet jezera. 

Jezera nisu za kupanje, ali s druge strane, ako su djeca sretna samo šetajući uz vodu, sigurni smo da će biti oduševljena. Usto, ovdje možete uživati u hranjenju ribica, labudova i patkica. 

Dotaknut ćemo se dvaju jezera koja su obiteljima najzanimljivija.

Park Maksimir.
Šetnja uz maksimirsko jezero. (Foto: Canva)

Šetnja uz jezera

Prvo maksimirsko jezero smješteno je uz Maksimirsku cestu i ono je najpoznatije jezero. Neki među vama možda se sjećaju klizanja po tom jezeru tijekom hladnih zagrebačkih zima koje su nam sad postale gotovo nepoznate. Uz prvo maksimirsko jezero smješten je zagrebački zoološki vrt te tu ima najviše sadržaja za najmlađe.

Uskoro počinje ljetno Fuliranje. Očekuju vas primamljivi koktelski klasici i autorske kreacije, ali i hedonistička oaza i dobri zvuci!

Vidikovac, park Maksimir.
Vidikovac. (Foto: Canva)

Najposjećenije je treće maksimirsko jezero, a najčešći su mu gosti stanovnici s Bukovca. Uz njega ćete vjerojatno „samo” prošetati sa svojom djecom dok budete išli prema dječjem parku ili vidikovcu.

Vjerujemo da se svi sjećate tog kultnog mjesta iz legendarnog filma Kreše Golika Tko pjeva zlo ne misli, a odlična je vijest da je nakon 50 godina na prvom katu otvorena najljepša terasa Vidikovac Cafea. Na njoj, osim u najljepšem pogledu, možete uživati i u raznim programima, a sve detalje potražite na njihovim društvenim mrežama

Paviljon Jeka.
Paviljon Jeka. (Foto: Canva)

Zabava za najmlađe

Maksimir nudi prekrasnu oazu hlada s mnogo zanimljivih sadržaja za djecu različite dobi, a njegove velike livade omiljen su izbor za obiteljska ležerna poslijepodneva, igranje badmintona i bacanje frizbija. Srijedom, petkom i subotom djeci možete pokazati i edukativnu izložbu „Svijet gljiva prof. dr. sc. Romano Božac”. 

ZOO vrt grada Zagreba.
ZOO vrt grada Zagreba. (Foto: Canva)

Uz zoološki vrt, vidikovac i veliko dječje igralište dostupne su brojne staze za pješačenje, vožnju biciklom ili jahanje ponija Konjičkog kluba Hiperion.

Park Maksimir.
Park Maksimir. (Foto: Canva)

Što kad ogladnite?

U Maksimiru i u njegovoj neposrednoj blizini nalazi se nekoliko restorana u kojima vi i vaši bližnji možete uživati nakon dobre zabave u parku.

Kako do Maksimira?

Do Maksimira možete doći tramvajem, automobilom, vlakom, biciklom ili pješice, a detaljne informacije možete pronaći na ovoj poveznici.

Posebnosti svakog od ovih mjesta osiguravaju da roditelji i djeca mogu provesti kvalitetno vrijeme na svježem zraku, uz sve potrebne sadržaje za udoban i siguran boravak. Neovisno o tome tražite li aktivan dan ispunjen sportskim aktivnostima ili mirno popodne u prirodi, ove zelene oaze zasigurno će zadovoljiti sve vaše potrebe.

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci