Zašto su plamenci ružičasti, rakovi trajni stanari u solanama, a cvijet soli pravi dragulj? Otkrijte sve ove tajne na Festivalu soli!

Festival soli Nin. (Foto: Solana Nin, Boris Kačan)

Kakve veze imaju ružičasti plamenci s rakovima u solanama i neprocjenjivim cvijetom soli? Ako vas zanima odgovor, Festival soli je pravo mjesto za vas, a u kolovozu vas očekuju čak dva takva festivala – u Ninu i Stonu. Festival soli održava se 1. kolovoza u Solani Nin pokraj Zadra, dok se već tradicionalna manifestacija Festival soli u Stonu održava krajem kolovoza, točnije od 28. kolovoza pa sve do 15. rujna. 

Festival soli u Ninu

Smještena uz obalu prekrasnog Jadranskog mora, Solana Nin živi s poviješću starom više od tisuću godina. Ova povijesna solana koristi ekološke metode proizvodnje soli, oslanjajući se na sunce, more i vjetar, a tradicionalni postupak ne samo da čuva drevne tehnike, već i pomaže u očuvanju lokalne flore i faune.

Tijekom ljetnih mjeseci Solana Nin besplatno otvara svoja vrata posjetiteljima. Najuzbudljiviji trenutak dolazi početkom kolovoza na Festivalu soli, koji nudi igre za djecu, lutkarske predstave, kreativne radionice i natjecanja, pružajući zabavu i obrazovanje cijeloj obitelji. Posjetitelji će tako moći sudjelovati u radionicama o solnoj kozmetici, ali i otkriti sve tajne ručno brane soli.

Tražite li savršen bijeg od vrućina uz adrenalinske avanture? Otkrijte zašto su Otočac i okolica idealni za izlet vikendom!

Na rasporedu su i aktivnosti poput slanih igara za djecu koje uključuju traženje skrivenog blaga po poljima soli, lutkarskih predstava, crtanja i bojenja sa soli te drugih radionica. Također, mogu sudjelovati u ručnoj berbi soli i natjecanju u pakiranju soli

Upoznajte plamence, stalne posjetitelje solane

A sada, da se vratimo na plamence i odgovorimo na pitanje zašto su ove životinje ružičaste. Ove ptice svoju prepoznatljivu ružičastu boju duguju malim rakovima koji nastanjuju solane. Ovi sitni organizmi, bogati karotenoidima, svojim prisustvom u prehrani plamenaca doprinose razvoju njihove ružičaste boje. Kada plamenci filtriraju vodu i jedu te male rakove, boja njihove kože i perja prelijeva se u predivnu ružičastu nijansu. Na Festivalu soli ne samo da ćete vidjeti kako se proizvodi sol koristeći drevne metode, već ćete imati priliku istražiti nevjerojatnu povezanost između plamenaca i malih rakova, stanovnicima solana. 

Također, na Festivalu soli otkrit ćete mnogo više o cvijetu soli, koji se naziva i draguljem među solima. Ova iznimno cijenjena sol nastaje kada se na površini solnih bazena stvore tanke kristalne kore, koje se ručno beru prije nego što potonu u vodu. Proces formiranja cvijeta soli ovisi o specifičnim vremenskim uvjetima, uključujući sunčeve zrake, vjetar i vlagu, što čini svaku žetvu jedinstvenom. Cvijet soli često se koristi kao dodatak jelima pa svakako kušajte i neke od specijaliteta obogaćene njime. 

Festival soli u Stonu

Stonska solana, jedna od najstarijih u Europi, nudi jedinstveno iskustvo otkrivanja stoljetne tradicije proizvodnje soli. Ova solana poznata je po svojoj autentičnoj proizvodnji soli koja se održava već stoljećima. Tijekom festivala, posjetitelji mogu sudjelovati u berbi soli, što je iskustvo koje vraća u prošlost i omogućava bolje razumijevanje tradicionalnih metoda.

Festival soli u Stonu također nudi priliku da uživate u autohtonim delicijama i vinima. Uživajte u popustima u vinarijama, specijalnim jelovnicima u restoranima i degustacijama kamenica uz čašu plavca malog koji je karakterističan za ovo područje, ali očekuje se i mnogo drugih aktivnosti. Uz bogat program koncerata, predstava, izložbi i radionica za najmlađe, festival nudi sadržaje za sve generacije. Raspored programa bit će uskoro objavljen na službenim stranicama festivala te Instagram profilu

Festivali soli u Ninu i Stonu, koji se održavaju u kolovozu i rujnu, svojim raznovrsnim programima privlače posjetitelje iz cijelog svijeta. Ovi događaji uključuju edukativne radionice, kulturne događaje i umjetničke izložbe koje omogućavaju da se upoznate s bogatom poviješću solana. Ovo je prilika da doživite cijeli proces proizvodnje soli, od berbe do gotovog proizvoda, i povežete se s prirodom i kulturnom tradicijom Hrvatske.

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci