Planirate provesti vikend u prirodi berući kestene, gljive ili druge šumske plodove? Evo kako najbrže do besplatne dozvole

Dozvola za branje šumskih plodova. (iStock)

Jesen je vrijeme kada priroda obiluje darovima, a šetnja šumama postaje još primamljivija. Miris svježe zemlje, šuštanje lišća pod nogama i, naravno, kesteni pravo su bogatstvo koje vrijedi iskoristiti. Mnogi ljubitelji prirode rado provode vikende na otvorenome, spajajući užitak boravka u šumi sa zabavnim aktivnostima poput branja kestena, gljiva i drugih šumskih plodova. No, kako biste uživali u ovim aktivnostima, važno je znati pravila o branju šumskih plodova u Hrvatskoj.

Dozvola za branje šumskih plodova.
Dozvola za branje šumskih plodova. (Foto: iStock)

Kesten – simbol jeseni čije okuse obožavamo!

Kesten je jedan od najomiljenijih jesenskih plodova, ne samo zbog svog prepoznatljivog okusa, već i zbog svoje hranjive vrijednosti. Bogat je ugljikohidratima, vlaknima, vitaminima C i B te sadržava važne minerale poput magnezija, kalija i bakra. Uz to, kesten ne sadržava gluten, što ga čini izvrsnom alternativom za osobe koje su osjetljive na tu bjelančevinu. Prženi kesteni na ulicama postali su simbol jeseni, a mnogi se ne mogu oduprijeti njihovu mirisu i toplom, slatkastom okusu. Međutim, ako planirate brati kestene ili druge šumske plodove poput gljiva, bobica, jestivog i ljekovitog bilja, potrebno je pribaviti dozvolu. Naime, Hrvatske šume, koje upravljaju većinom šuma u zemlji, zahtijevaju dozvolu za prikupljanje ovih prirodnih bogatstava. Srećom, postupak dobivanja dozvole brz je i jednostavan.

Imamo sjajan recept za juhu od vrganja, a dobili smo ga od obitelji Žganjer koja slavi 50 godina rada!

Kestenijada u Hrvatskoj Kostajnici.
Berba kestena. (Foto: iStock)

Kako nabaviti dozvolu?

Dozvola za prikupljanje šumskih plodova može se dobiti preko web aplikacije koju su Hrvatske šume objavile na svom službenom portalu. Proces je besplatan, a dozvola vrijedi za tekuću godinu, zaključno s 31. prosincem.

Razlog za uvođenje dozvole leži u očuvanju prirodnog okoliša i osiguravanju održivog upravljanja šumama. Količine šumskih plodova koje je dozvoljeno prikupiti ograničene su kako bi se spriječila prekomjerna eksploatacija i osigurao dugoročan opstanak ovih resursa. Osim toga, praćenje prikupljanja plodova omogućava nadležnim tijelima da bolje razumiju stanje šumskih ekosustava i potrebe za njihovom zaštitom.

Dozvola obuhvaća prikupljanje raznih vrsta šumskih plodova, uključujući: gljive, šumske bobice, kestene te aromatično, jestivo i ljekovito bilje. Važno je napomenuti da se brati mora na održiv način. To znači da se ne smije oštetiti korijenje biljaka, prikupljati više od dopuštene količine ili brati zaštićene vrste. Dozvola također ne vrijedi za komercijalne svrhe, već isključivo za osobne potrebe.

Dozvola za branje šumskih plodova.
Dozvola za branje šumskih plodova. (Foto: iStock)

Savjeti za sigurno i uspješno branje kestena

Ako se spremate u šumu po kestene s djecom, pripremite se kroz ovih nekoliko koraka:

  1. Pronađite odgovarajuće područje – informirajte se o lokacijama koje su bogate kestenima, dostupne za branje.
  2. Prikladna oprema – nosite rukavice jer bodljikave ljuske (košuljice) kestena mogu biti oštre. Također, čvrsta obuća zaštitit će vas od ozljeda.
  3. Budite pažljivi pri branju – nemojte lomiti grane stabala ili prikupljati nezrele plodove. Ubrane plodove očistite od lišća i prljavštine.
  4. Provjerite vremensku prognozu – idealno je branje nakon kiše, kada se kesteni lakše otvaraju i padaju na tlo.
  5. Kestene spremite u suhu platnenu vrećicu ili košaricu. 

Konačno, nakon što napunite košaricu ili platnenu vrećicu svježim kestenima, možete ih pripremiti na razne načine – od klasičnih kuhanih i pečenih kestena do ukusnih juha, kruha i slastica. Uživajte u okusima jeseni i prednostima koje donosi boravak u prirodi jer priroda je zabavna!

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci