Ekmek kadaif, poznat i kao ekmek kadaifi, tradicionalan je orijentalni desert koji potječe iz Osmanskog Carstva. Kadaif je posebna vrsta tankih rezanaca napravljenih od tijesta, koji su ključni sastojak ovog deserta. Odlična zamjena za kadaif gotove su kore za savijače koje treba samo tanko narezati. Kolač je popularan diljem Bliskog istoka i Balkana, a često se priprema u Turskoj i Grčkoj.
Prvi sam put ekmek kadaif jeo nedavno na Cipru i oduševio me! Jednostavan je za pripremu, a tako ukusan i iznimno osvježavajući, baš za tople dane. Može se kombinirati s voćem, a bobičasto je sjajan izbor. Također se treba poigrati sa začinima u sirupu (kardamom, cimet, limun, vodica cvijeta naranče/ruže) i kremi (tonka, vanilija, mastika, mahleb, razni likeri).
Ekmek kadaif često se priprema za posebne prigode i svečanosti, ali je dovoljno jednostavan da ga možete napraviti kod kuće kao desert za obitelj i prijatelje.
Ekmek kadaif
Količina: pleh 25 x 25 cm
Vrijeme pripreme: dva sata (s uključenim vremenom hlađenja)
Sastojci za sirup:
- 200 g šećera
- 200 g vode
- 3 kriške limuna
- 1 štapić cimeta
Tijesto:
- 250 g kadaif tijesta
- 50 g maslaca, otopljenog
Krema:
- 600 g punomasnog mlijeka
- 100 g šećera
- 1 žličica ekstrakta vanilije
- 40 g škrobnog brašna
- 4 žumanjaka
- 100 g maslaca
- prstohvat mastike u prahu, po želji
Šlag:
- 250 ml hladnog slatkog vrhnja
- 10 g šećera u prahu
- 1/2 žličice ekstrakta vanilije
- 80 g pistacija, nasjeckanih
- cimet u prahu
Priprema:
- Dodajte sve sastojke za sirup u manji lonac i zakuhajte.
- Kuhajte sirup tri minute, dok se malo ne zgusne i maknite sa štednjaka. Ostavite sirup sa strane da se ohladi.
- Zagrijte pećnicu na 170 °C. Tijesto narežite na komadiće, dodajte maslac i malo raširite niti ako su spojene zajedno kako bi tijesto postalo rahlo.
- Premažite maslacem dno posude za pečenje i rasporedite tijesto tako da formirate podlogu za ekmek kadaif.
- Pecite u zagrijanoj pećnici 30 – 45 minuta, ovisno o pećnici, dok ne porumeni i ne dobije lijepu boju. Izvadite tijesto iz pećnice i zalijte hladnim sirupom.
- Ostavite na sobnoj temperaturi da se ohladi.
- Dodajte u zdjelu žumanjke s polovicom šećera i pjenjačom miješajte dok ne postane pjenasto. Dodajte pola decilitra mlijeka i škrob, miješajte dok se škrob ne otopi.
- Ostatak mlijeka ulijte u lonac te dodajte šećer i ekstrakt vanilije. Stavite posudu na vatru i zakuhajte. Čim mlijeko zakuha, maknite ga s vatre i uz miješanje postupno dodajte 1/3 mlijeka u smjesu od jaja.
- Lonac s preostalim mlijekom ponovno stavite na štednjak i smanjite vatru na srednju. U lonac s preostalim mlijekom dodajte smjesu jaja. Neprekidno mutite dok se smjesa ne zgusne i ne postane glatka i kremasta. Moraju se vidjeti mjehurići tako znamo da je temperatura kuhanja dovoljna.
- Maknite sa štednjaka, dodajte maslac i promiješajte. Kremu izlijte u posudu za miksanje, prekrijte plastičnom folijom (plastična folija treba dodirivati kremu da se ne napravi korica) i ostavite da se ohladi.
- U hladnu kremu dodajte dvije žlice likera po želji i mastiku u prahu te miksajte dvije do tri minute. Prelijte na podlogu od kadaifa.
- Stavite hladno vrhnje u zdjelu miksera, dodajte šećer u prahu i vaniliju. Miksajte na velikoj brzini dok ne dobijete mekan šlag.
- Prelijte ekmek šlagom i poravnajte. Pospite nasjeckanim pistacijama i prstohvatom cimeta.
- Ekmek kadaif držite u hladnjaku i poslužite ohlađen.
Uslast!