Tražite li savršen bijeg od vrućina uz adrenalinske avanture? Otkrijte zašto su Otočac i okolica idealni za izlet vikendom!

Otočac i njegova okolica savršeni su za vikend izlet s obitelji. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Ljeto je savršeno vrijeme za istraživanje prirodnih ljepota Hrvatske, a Otočac, Kuterevo i Krasno nude upravo to: mističnost, ljepotu, očuvanost i divljinu. Smještena na samo dva sata vožnje od Zagreba, ova mjesta nude priliku za savršen bijeg od gradske vreve te za potpuno opuštanje i uživanje u prirodi. Evo što obavezno trebate obići kako bi vaš obiteljski izlet vikendom bio nezaboravan:

Otočac. Rijeka Gacka - izvor mira i ljepote.
Rijeka Gacka – izvor mira i ljepote. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Tirkizna oaza koja nudi različite outdoor doživljaje

Krška ponornica Gacka, često nazivana kraljicom među rijekama, pravi je izvor mira i ljepote, a njezina iznimna čistoća i kvaliteta vode pozicioniraju je na drugo mjesto u Europi. No, njezina voda nije samo pitka, već predstavlja i idealno stanište za pastrve koje ovdje rastu nevjerojatnih pet do sedam puta brže nego bilo gdje drugdje na svijetu.

Otočac. Rijeka Gacka.
Otočac, rijeka Gacka.

Okružena raznovrsnom florom i faunom, stvara jedinstven i dinamičan ekosustav koji oduševljava svakog posjetitelja, a upravo te čari Gacke najbolje ćete doživjeti uz pomoć Denisa Lončara, vlasnika agencije Velebit aktivnosti, koji vam pruža priliku da iz prve ruke doživite bogatstvo života skrivenog ispod površine i u okolici rijeke.

Evo koje sve aktivnosti možete isprobati.

Otočac. Kajaking.
Kajaking rutom Tri mosta. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Kajakarenje na Gacki nije samo rekreativna aktivnost, već pravi povratak prirodi, a mir i tišina rijeke stvaraju nezaboravno iskustvo za svakog ljubitelja prirodnih ljepota koji može birati između dviju ruta: Tri mosta (1,5 sat) ili Pet mostova (2,5 sata).

Otočac. Kajakarenje Gackom.
Prozirni kajaci za dvije osobe. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

S obzirom na to da su apsolutni hit, preporučujemo da unajmite prozirne kajake za dvije osobe (jedna odrasla osoba i jedno dijete), a možete odabrati i Dag Tribal, kajak za tri osobe (dvoje odraslih i dijete). Ako niste sigurni trebate li se na ovu aktivnost uputiti s djecom, sa sigurnošću vam možemo reći da je rijeka Gacka sigurna i mirna te pogodna za veslanje za sve dobne skupine.

Otočac- E-biking.
Vožnja električnim biciklima. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Ruta Tri mosta za djecu sasvim dosta

Naša je preporuka za obitelji lagana ruta Tri mosta na kojoj uz kajakarenje možete kombinirati vožnju električnim biciklima (koji vas čekaju kod trećeg mosta). Električni bicikli savršen su način za istraživanje okolice bez prevelikog napora. Na njima možete obići razne rute, bilo samostalno ili u pratnji vodiča, i uživati u prirodnim ljepotama na ekološki prihvatljiv način koji nije prenaporan za vozača.

Otočac.
Vožnja kvadovima. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Ako ste u društvu teen adrenalinaca, onda je quad safari vožnja kroz šume i polja oko rijeke Gacke odličan odabir za nezaboravno iskustvo. Kvadovi su udobni i snažni, koristite ih na vlastitu odgovornost, a osobe do 16 godina mogu biti isključivo na mjestu suvozača.

Dodatan savjet: prije outdoor aktivnosti obavezno se zaštitite kremom za sunčanje i kapama kako biste izbjegli izloženost suncu. Ponesite grickalice i vodu za mališane kako biste imali osvježenje pri ruci. Ako volite snimati svoje avanture, Gacka je savršena kulisa za fotografiranje, a Velebit aktivnosti osiguravaju prozirne vodonepropusne navlake za mobitele, omogućujući vam da bezbrižno zabilježite svoje trenutke.

Upoznajte čarobni Pećinski park Grabovača: Sve što trebate znati o vikend-izletu u srcu Like!

Otočac. Majerovo vrilo.
Otočac, Majerovo vrilo. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Osvježite se kristalno čistom vodom i upoznajte proces mljevenja brašna

Nakon dobre ture avanture, na izvorima rijeke Gacke, poznatima kao Vrila Gacke, možete se osvježiti u kristalno čistoj izvorskoj vodi. Smješteni su u Sincu, najpoznatije je među njima Majerovo vrilo gdje možete doživjeti jedinstvenu povezanost između vode i ljudi.

Možete vidjeti proces mljevenja brašna, kupiti svježe mljeveno brašno te se opustiti uz hladnu, kristalno čistu vodu poznatu po iznimnoj kvaliteti, što je danas rijetkost u svijetu. U ljetnim je danima prirodno osvježenje neprocjenjivo, stoga obavezno ponesite boce.

Otočac. Majerovo vrilo. Izvorska voda rijeke Gacke.
Hladna, kristalno čista izvorska voda. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Otočac. Majerovo vrilo.
Majerovo vrilo. ((Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Ovo područje nudi mirno okruženje za opuštanje i uživanje u prirodnim ljepotama, uključujući šetnju uređenom pješačkom stazom uz stogodišnje mlinice. Obilje vode i slikoviti prizori patki i labudova stvaraju opuštajuću atmosferu u kojoj možete provesti cijeli dan, uživajući u baš svakom trenutku.

Kada ste već ovdje, obavezno se uputite i do Tonković vrila, koje je udaljeno svega nekoliko minuta vožnje.

Otočac. Vrila Gacke.
Otočac, Vrila Gacke. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Kod Toković vrila nalazi se stol s klupicama, idealan za piknik (obavezno za sobom počistite i odnesite svoje smeće – čuvajmo našu prirodu!). Alternativno, preporučujemo da posjetite pizzeriju koja je pravi hit među brojnim gurmanima. Provjerili smo što nudi.

Otočac. Pizzeria Ruspante.
Pizzeria Ruspante. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Gurmani, zaustavite se ovdje!

Pizzerija Ruspante u ponudi ima 20-ak vrsta pizza spravljenih od sastojaka lokalnih proizvođača. Uz klasične pizze poput margherite, capricciose, slavonske i vegetarijanske, ovdje ćete pronaći i one zanimljivih kombinacija kao što su pizza Ruspante (s dimljenom piletinom), Lička zima (s domaćom slaninom, kobasicama, škripavcem i čvarcima), Sinčeranka (s dimljenom pastrvom) i Lambpizza (s ličkom basom s koprom i janjećim butom pečenim u krušnoj peći).

Pizze imaju meko i prozračno tijesto (hrskavo na rubu!) i definitivno zadovoljavaju i okusom i veličinom. Cijene se kreću od 7,50 do 13,20 eura, a odabir pizze prepuštamo vama.

Pizzeria Ruspante.
Otočac, pizzeria Ruspante. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Osim pizza, ovdje možete zasladiti nepca i porcijom izvrsnih palačinki. U ponudi je 12 vrsta, a porcije su dovoljno velike za dvije osobe (imajte to na umu!). Mi smo kušali Aljasku by Riana Petanjek (s pistacijom, mascarponeom i Nutellom) te Gačanku (s domaćom basom i svježim sirom, zapečenu u krušnoj peći) i malo je reći da više nismo mogli disati. Cijene palačinki su od 5 do 8 eura po porciji.

Pizzeria Ruspante. Palačinke Gačanka.
Palačinke Gačanka. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Preporuka: iako se pizzerija nalazi u blizini mlinica, kako ne biste narušavali pitomo okruženje, preporučujemo da koristite parkiralište s desne strane ceste, otprilike 200 metara prije mlinova. Parkiralište je besplatno, a i dobro će vam doći tih nekoliko koraka šetnje nakon obilnog obroka.

Otočac. Restoran Bumerang.
Restoran Bumerang u Otočcu. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Svježa pastrva – sinonim Gacke

Dakako, Otočac nije poznat samo po izvrsnoj pizzi, već, kako smo i na početku spomenuli, po pastrvama iz rijeke Gacke, stoga ljubiteljima riječne ribe preporučujemo restoran Bumerang.

Otočac. Pastrva sa žara, restoran Bumerang.
Otočac, restoran Bumerang, pastrva sa žara. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

U ponudi imaju riblja i mesna jela, no mi smo odlučili uživati u izvrsnoj pastrvi sa žara i specijalitetu kuće, odresku „Gacka”. Ako imate manju djecu, bit će vam korisno znati da terasa ovog bistroa pruža savršenu priliku za uživanje u desertu i kavi dok se djeca zabavljaju na trampolinu.

Otočac. Restoran Ribič.
Otočac, Bistro Ribič, mesni specijaliteti. (Foto: Family Welcome)

Preferirate li sjedenje u neposrednoj blizini rijeke Gacke, preporučujemo vam bistro Ribič. U ugodnom ambijentu okruženom netaknutom prirodom, osim u raznim varijantama svježe pastrve (na žaru, kuhana na lešo, omotana pancetom i sa žara, punjena suhim šljivama, na mlinarski…), možete uživati i u brojnim tradicionalnim jelima i mesnim specijalitetima. Jela se pripremaju na domaći način, a porcije su pristojne.

Cijene za pastrve kreću se od 12 do 14 eura, dok se cijene mesnih jela kreću od 9 do 16 eura. Za veću grupu (najmanje deset osoba) uz prethodnu se najavu (najmanje četiri sata prije dolaska) mogu se naručiti odojak ili janjetina s ražnja.

Nakon ručka najbolje je prošetati šetnicom uz rijeku Gacku.

Otočac. Šetnica.
Otočka šetnica. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Šetnja poučnom stazom uz rijeku Gacku ili uz jedinstven pogled na prošlost

Ova kratka, ali slikovita staza tik do središta grada pruža opuštajuću šetnju uz rijeku, s klupama za odmor i informativnim tablama s dodatnim informacijama o lokalnoj flori i fauni. Idealno je mjesto za obiteljske šetnje i opuštanje u prirodi, a svoje edukativno iskustvo možete proširiti i posjetom utvrdi Fortica, jedinom preostalom renesansnom ostatku u Otočcu.

Otočac. Šetnica.
Otočac, poučna staza. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Utvrda Fortica pravi je raritet jer je jedna od dviju preostalih pravilnih trokutastih kula u Hrvatskoj. Da biste lakše doživjeli izgled i povijest tog značajnog lokaliteta, pomoći će vam aplikacija Discover Otočac.

Otočac. Utvrda Fortica.
Aplikacija Discover Otočac. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Aplikacija pruža interaktivno iskustvo te posjetiteljima omogućuje da vide rekonstruirane slike i čuju povijesne informacije dok istražuju utvrdu. Vi trebate samo preuzeti mobilnu aplikaciju, postaviti mobitel ispred sebe i, obilazeći ostatke utvrde, razgledati kako je Fortica izgledala u svom punom sjaju. Aplikacija je dostupna za Android i Apple uređaje te je prevedena na četiri jezika. Svakako je isprobajte!

Utočište za mlade medvjede Kuterevo.
Utočište za medvjede Kuterevo. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Suživot sa smeđim medvjedima

Nedaleko od grada Otočca smjestilo se mjesto Kuterevo, dom za mlade medvjede koji su tu zaštićeni od svih prijetnji. Utočištem upravlja Velebitska udruga Kuterevo, organizacija posvećena očuvanju medvjeda i pružanju obrazovnih iskustava posjetiteljima svih uzrasta. Tim volontera, koji dolaze iz cijelog svijeta (najmanje ih je iz Hrvatske), brine se o medvjedima i osigurava im sigurno i sretno okruženje.

Utočište za mlade medvjede Kuterevo.
Utočište za medvjede Kuterevo. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Utočište za mlade medvjede Kuterevo.
Utočište za medvjede Kuterevo. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Posjetitelji mogu vidjeti medvjede iz blizine (pridržavajući se upute o sigurnoj udaljenosti), a volonteri, koji najčešće govore engleski jezik, rado će podijeliti informacije o životu tih fascinantnih životinja. Za razliku od zooloških vrtova, nastambe u Kuterevu prostrane su i dizajnirane tako da oponašaju prirodne uvjete u kojima medvjedi obitavaju.

Utočište je otvoreno svaki dan, a preporučujemo da ga posjetite rano ujutro ili kasnije poslijepodne, posebno tijekom ljetnih mjeseci, kako biste doživjeli najbolje iskustvo.

Preporuka: Ulaz u utočište je besplatan, no imajte na umu da se ono financira sredstvima pokrovitelja i donacijama posjetitelja. Podržite njihov rad dobrovoljnim prilogom ili kupnjom suvenira.

Kuterevo. Seosko imanje Butina.
OPG Butina, Kuterevo. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Odmor po mjeri obitelji uz „upošljavanje” ručica

Kuterevo je, osim po utočištu i kuterevskoj dangubici (lokalnoj vrsti tamburice), poznato i po tome što nudi autentičan doživljaj života na selu. Gostima koji traže mir i odmor u prirodi te upoznavanje ličke tradicije sasvim će sigurno biti zanimljivo imanje obitelj Butina koje već više od 30 godina prima goste iz cijelog svijeta.

OPG Butina. Obiteljska soba.
Obiteljska soba za četiri osobe. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
OPG Butina. Domaći doručak od lokalnih namirnica.
Domaći doručak od lokalnih namirnica. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

No, kako ne biste ostali samo uživati u planinskom zraku i doručku koji se ovdje poslužuje od namirnica iz vlastite proizvodnje, snene okice i marljive ručice mogu se upustiti u svakodnevne aktivnosti kao što su hranjene i timarenje životinja, a uz najavu možete sudjelovati u radionici filcanja (s vunom od ovce pasmine lička pramenka) koju provodi OPG Vunena čarolija.

Radionica filcanja.
Radionica filcanja. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Radionica filcanja, OPG Vunene čarolije.
OPG Vunene čarolije – obiteljska radionica filcanja. ((Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Ekosuvenir.
Uspomena na obiteljski izlet. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Radionica je zabavna i edukativna i djeci i odraslima i toplo ju preporučujemo! S radionice ćete se vratiti kući s novim znanjima i ekosuvenirima koje ste sami napravili, a koji će vam ostati kao trajna uspomena na izlet.

Više o ponudi seoskog turizma Butina možete saznati ovdje.

Kuća Velebita.
Interpretacijski centar Kuća Velebita. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Neizostavan obilazak Kuće Velebita

Obično se za planine kaže da ih treba osvojiti, ali Kuća Velebita domišljato je osmišljen interpretacijski centar koji pruža sveobuhvatno iskustvo naše najpoznatije planine čak i onima koji se ne mogu penjati na njezine vrhove.

Postav Kuće Velebita proteže se na četirima etažama i obuhvaća nekoliko tematskih cjelina koje se međusobno isprepliću i prožimaju kako bi vam što bolje predstavile bogatstvo Velebita: razne kukce i ptice, velike zvijeri, endemične biljne vrste te suživot u ekstremnim životnim uvjetima…

Kuća Velebita, Krasno.
Suživot u ekstremnim životnim uvjetima. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Kuća Velebita, Krasno.
3D naočale, let ptica. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Najuzbudljivije atrakcije za najmlađe sigurno su multimedijske prezentacije, igre, ali i duboka jama koju obilazite liftom i u kojoj obitava poseban svijet specifične faune koja se morala prilagoditi životu u stalnom mraku. Kada pomislite da je to sve, zapuhne vas još jedna atrakcija: stroj koji simulira puhanje bure i koji je točka na „i” pri izlasku iz centra.

Multimedijalna izložba, Kuća velebita, Krasno.
Multimedijalna izložba. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Kuću Velebita možete razgledati samostalno ili uz stručno vodstvo edukatora, što vam svakako preporučujemo. Vođeni obilazak traje minimalno sat vremena i obavezno se morate unaprijed najaviti. Cijene ulaznica možete pogledati ovdje.

Svetište Majke Božje od Krasna.
Svetište Majke Božje od Krasna. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Istraživanje panoramskih ljepota Sjevernog Velebita

Iako Nacionalni park Sjeverni Velebit nudi brojne planinarske staze, Premužićeva staza posebno se ističe kao jedna od najljepših, a pogodna je i za obitelji s djecom. Nažalost, zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, ovog je puta nismo uspjeli obići.

Umjesto planinarenja, odlučili smo se za posjet obližnjem svetištu Majke Božje od Krasna te smo uživali u miru i ljepoti ovog pitoresknog sela koje nudi spektakularne panoramske poglede na planinski krajolik.

Preporuka: Ne zaboravite zabilježiti trenutke posjeta zajedničkom fotografijom na fototočki.

Krasno je jedno od naših najvećih planinskih naselja, smjestilo se na sjevernim obroncima Velebita
Krasno je jedno od naših najvećih planinskih naselja, smješteno na sjevernim obroncima Velebita. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Panorama Velebita s vidikovca Krasno.
Panorama Velebita s vidikovca Krasno. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Najljepši poklon za vaše najdraže

Namjeravajući opskrbiti se vrhunskim jestivim suvenirima, prije povratka kući posjetili smo najpoznatiju i najstariju ličku siranu Runolist, koju već više od 50 godina uspješno vodi obitelj Tomaić.

Izletište Krasno, sirana Runolist.
Izletište Krasno, sirana Runolist. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)
Izletište Krasno, sirana Runolist.
Degustacija sireva. (Foto: Domagoj Biondić, Dobix Photography)

Sirana je poznata po svojem izvrsnom siru škripavcu, koji je neizostavan dio lokalne tradicije, te polutvrdim i tvrdim kravljim sirevima koji zriju od 30 dana do šest mjeseci, kao i sirevima pripremljenima kombiniranjem kravljeg i ovčjeg mlijeka. Trgovina sirane otvorena je svaki dan od 8 do 20 sati, a za veće su grupe, uz najavu, moguće i vođene degustacije.

Otočac i njegova okolica zaista nude mnoštvo sadržaja, a ako želite obogatiti svoje doživljaje sudjelovanjem u manifestacijama koje slave lokalnu tradiciju i gastronomiju, sada je idealno vrijeme za posjet ovoj zelenoj oazi. Naime, 26. i 27. srpnja održava se jubilarna 20. „Eko Etno Gacka”, dvodnevni festival koji nudi bogat program s tradicionalnom glazbom, plesom i lokalnim specijalitetima.

Više informacija pronađite ovdje i svakako uživajte svim svojim osjetilima u čarima Otočca.

Ovaj sadržaj nastao je u suradnji s Turističkom zajednicom grada Otočca prema najvišim profesionalnim standardima portala Family Welcome.

Ako ti se svidio ovaj članak podijeli ga s drugima:

Najnoviji članci